Covid 19 hasta sayısı giderek artıyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Covid-19’daki artışı belirterek, hastane acil servisine başvuruda bulunan 100 hastadan 50'sinin pozitif olduğunu belirtti.

Sağlık 23.07.2022, 21:58 İrem Durak
Covid 19 hasta sayısı giderek artıyor

Covid 19 hasta sayısı giderek artıyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Covid-19’daki artışı belirterek, hastane acil servisine başvuruda bulunan 100 hastadan 50'sinin pozitif olduğunu belirtti. Özkan, "Almanya sonbaharda maske kullanımına geçecek. Biz de sonbahara doğru en azından kapalı yerlerde maske takacakmışız gibi duruyor" şeklinde konuştu.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, son dönemde Covid-19 vakalarındaki artıştan bahsetti. Özkan, yaz aylarının başlaması ile beraber turizm kenti Antalya’da hareketlilik olduğunu ifade ederek, bu durumun vaka sayısına yansıdığını açıkladı.

Covid-19 vaka sayılarının hızlı bir şekilde artmasıyla geçmişte edinmiş oldukları tecrübeyi AÜ Hastanesi’nde tekrar hayata geçireceklerini ifade eden Özkan, bütün planlamaların yapıldığını açıkladı.

AÜ Hastanesi’ndeki vaka durumunu açıklayan Özkan, hastaların genellikle servis ve yoğun bakım ihtiyacı olmadığını belirtti.

‘KANSER VE ORGAN NAKİLLİ 7 HASTA COVID TEDAVİSİNDE’

AÜ Hastanesi Acil Servise başvuran her 100 hastanın 50’sinde PCR testinin pozitif olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özlenen Özkan, hastaların çok az kısmının yatışının gerçekleştiğini aktararak, “100 kişinin 50’si pozitif olmakla beraber, 7 hastanın olduğu bir kliniğimiz var. Bunlar genelde kanser ve organ nakli hastası olup, Covid’e yakalanan hastalar. Bu 7 hastayı takip ediyoruz, onun dışında şu an Covid için yatırdığımız hasta yok. En çok başvurulan şikayetler boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş ve hafif öksürük” diye konuştu.

‘COVID İÇİN BÜTÜN PLANLAR DEVREDE’

Covid-19’un ilk ortaya çıkmasıyla AÜ Hastanesi’nde pandemi acil planı yaparak, belirli noktaların koronavirüs hastaları için tahsis edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Özkan, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen senelerden bir tecrübemiz var. Bütün planlar yapıldı. Yoğun bakımların bir kısmının derhal Covid için dönüştürülme planları var. Hala aşı yerlerimiz ayrı. Günlük aşılanan 500 hastamız var. Şu an hem servis hem de yoğun bakım için çok ciddi yatış gerektirecek hasta yok. En büyük risk grubu her zaman söylediğimiz gibi yaşlılar, organ nakli olan, kanser tedavisi gören ya da doğuştan immün yetmezliği olan hastalarımızdır. Bunların daha çok kendisini koruması, etrafındakilerin de sakınması gerekiyor. Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Biz de sonbahara doğru en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız gibi duruyor. Maske, mesafe ve hijyen şu an için yeterli gibi duruyor.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Nisan 2024
İmsak 04:18
Güneş 05:51
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:43
Yatsı 21:10