07.11.2019, 13:56

Şok diyetle birkaç günde kilo vermek mi?

Uzun sürede beslenme alışkanlığını düzenleyerek kilo vermek mi!

   Şöyle bir diyet programlarına göz attınız mı hiç? Özellikle de şok diyetlere… Neredeyse herkesin korkulu rüyası olan kilo verme konusu açıldı mı yapılan yanlışlar ortaya çıkıyor. Kimi beslenme alışkanlığını değiştiremiyor, kimi düzensiz kilo alıp veriyor ya da diyet yapmasına rağmen istediği kiloya bir türlü ulaşamıyor. Peki diyet yapıp da kilo veremeyenler acaba gerçekten doğru diyeti mi uyguluyor?

    Diyetisyenler sürekli diyet yapma konusunda bizleri uyarıyor.  Birçok diyetisyen şok diyetlerden uzak durulması gerektiğini vurgularken aynı zamanda beslenme alışkanlığımızı da düzene sokmamız gerektiğinin altını çiziyor. Peki şok diyet nasıl yapılıyor?

    Şok diyet belirli bir gün sayısına göre düzenlenen ve katı kuralları olan sadece belirli besinlerle beslenmenize müsaade ediyor. Yani kısa süreli bir program oluyor. Ancak süre bittikten sonra birçok kişi eski beslenme alışkanlığına geri dönüyor. Çünkü diyet hem alışma süreci bitmeden sonlanıyor hem de vücut aç kaldığı için daha fazla yemek istiyor. Hatta şok diyet sonrasında insanlar kilo bile alabiliyor.

    Uzmanlar da diyetten ziyade beslenme alışkanlıklarımızı düzenlememiz gerektiğini belirtiyor. Kısacası diyeti yaşam stili haline getirmemizi ve her besinden yiyerek gerekli besin değerlerini almamız gerektiğini vurguluyor. Yani uzun süre içerisinde beslenme alışkanlığımızı düzenlememizi öneriyor. Hem istenilen kiloda kalınıyor hem de beslenme tarzımız oturuyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:29
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:21
Yatsı 22:01