0-6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

5 aylık bebeğe ne verilir? Blw bebekleri ne demek? Yeni doğan bebeğe mama ne kadar verilmeli? Yeni doğan bebekler kaç saatte bir beslenmeli? Blw yöntemi ne zaman uygulanır? Bir bebek ne zaman kendi kendine yemek yer? 5 aylık bebek hangi meyveleri yemeli? 5 aylık bebeğe tarhana çorbası verilir mi? 5 aylık bebek kaç cc anne sütü almalı? Yeni doğan bebeğe kaç cc anne sütü verilmeli? Kalan mama tekrar verilir mi? Yeni doğan bebeğe mama verilir mi? 1 aylık bebek kaç saat arayla beslenmeli? 1 buçuk aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli? 1 aylık bebek gece kaç saatte bir beslenmeli? Blw de ne verilir? Blw ne yenir? Blw yöntemi nedir nasıl uygulanır? 5 aylık bebeğin boyu kaç cm olmalı? 5 aylık bebeğe pirinç unu maması verilir mi? 5 aylık bebeğe mercimek çorbası verilir mi?

Anne Bebek 04.11.2020, 10:42 05.11.2020, 13:03
0-6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olur?

Anne adayları doğum yaptıktan sonra ilk altı ay süre içinde bebeğe oldukça dikkat etmeleri gerekir. Anne sütünün ilk altı ay bebeğe verilmesi bebeğin gelişimi için önemlidir.

Hem fizyolojik hem de psikolojik sosyal ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilen anneler anne sütü ile birlikte bu bağın kurulmasına oldukça katkı sağlarlar. Genellikle her bebek altı aya kadar anne sütü ile beslenir.

Altı aydan sonra doktorunda tavsiyesi ile birlikte ek gıdalar almaya başlar. Ancak bir çok anne adayı genellikle iki yaşına kadar anne sütü ile bebeği beslemeyi tercih eder.

Anne Sütünün Önemi

Bebek altı ay boyunca anne sütü ile beslendiği zaman sadece o zamana değil ileri ki zaman için de oldukça fazla etki sağlar. Anne sütü bebeğin gelişmesi ve büyümesi için çok önemlidir. Her annenin kendi sütü bebeğine çok önem sağlar.

Bebek erken ya da geç de doğmuş olsa mutlaka anne adayları emzirebildiği kadar bebeği beslemelidir. Ancak bazı anne adaylarında çok fazla anne sütü olmuyor. Bunun için beslenme biçimi değiştirmek gerekir. Doktordan bu konuda gerekli bilgi alarak mutlaka anne sütünü arttırmak da fayda var.

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

Yapılan bir çok araştırmaya göre anne adayları anne sütü ile beslediği zaman bebek de oldukça iyi bir şekilde gelişir.

  • Bebekler anne sütü ile beslendiği zaman konuşması daha iyi bir şekilde gelişir.
  • Sağlık yönünden herhangi bir kronik rahatsızlıkların olmasının riskini azaltır.
  • Anne ve bebek arasındaki ilişkiyi daha fazla kuvvetlendirir.
  • Büyüme faktörleri arasında yer alan organ ve dokunun gelişmesini sağlar.
  • Çene ve diş gelişimi için oldukça etkilidir.

Bu nedenle her bebek için anne sütü ciddi anlam da önemlidir.

0-6 Aylık Bebeklerde Ek Gıda Kullanımı

Yenidoğan bebekleri hiçbir doktor genellikle ilk gıda takviyesi yapmaz. Çünkü daha bebek yeni doğduğu için anne sütü ile beslenmeye ihtiyacı vardır. Bebek anne sütü ile beslendiği zaman daha sağlıklı olur. Bu nedenle herhangi bir ek daha takviyesi genellikle yapılmaz.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:30
Güneş 05:19
Öğle 12:51
İkindi 16:46
Akşam 20:13
Yatsı 21:53