Rusya oldukça çarpıcı bir iddia ile gündemi sarstı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 152. güne girerken Moskova, oldukça garip bir iddiada bulundu.

Dünya 25.07.2022, 21:10 İrem Durak
Rusya oldukça çarpıcı bir iddia ile gündemi sarstı

Rusya oldukça çarpıcı bir iddia ile gündemi sarstı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 152. güne girerken Moskova, oldukça garip bir iddiada bulundu.

Rusya'nın 24 Şubat tarihinde Ukrayna'da başlatmış olduğu askeri operasyon uluslararası gündemin ilk sıralarında yer almayı sürdürüyor.

Son olarak Rusya'dan 152 günden bu yana devam eden savaşla alakalı dikkat çeken bir iddia geldi. Rus devletine bağlı bulunan RT kanalı, Ukraynalı ajanların Rusya'nın savaş uçaklarına el koymak için Rus pilotlara para ve hatta AB vatandaşlığı teklif ettiğini iddia etti.

Rus istihbaratına dayandırılmış olan habere göre, Ukrayna savaşın başında Rus ordusunun elinde bulunan askeri araçların bir listesini hazırlayıp bunları ele geçirmek için bir plan gerçekleştirdi. Savaş uçaklarını, helikopterleri ve tankları ele geçirmeye çalışan Ukrayna, bu araçları teslim etmekte olan Rus askerlere de 1 milyon dolara kadar ödül tavsiye etti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi de (FSB) Ukrayna'nın Rus savaş uçaklarını kaçırmaya çalıştığını ancak olayın engellendiğini açıkladı. FSB tarafından yapılan açıklamada, “Federal Güvenlik Servisi, NATO özel servisleri tarafından denetlenen Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Müdürlüğü’nün Rus Havacılık Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarını kaçırmak için yürüttüğü operasyonu ortaya çıkardı ve durdurdu” denildi.

AVRUPA’DA RAHAT YAŞAM VAADİ

Ukrayna, özellikle de savaş uçakları için Rus pilotların peşine düştü, onları dijital yollarla takip etti. RT kanalına konuşan bir Rus pilot, ilk başta önerilen para ödülünün şaka olduğunu sandığını, ancak ciddi olduklarını anladığında Rus istihbaratına haber verdiğini söyledi. Ukrayna'yı destekleyen Avrupalı yetkililerin de kendisiyle beraber diğer pilotlara “Avrupa'da rahat bir hayat” vaadinde bulunduğunu anlatan Rus yetkili, Ukrayna istihbaratının da kendilerine inandığını ve ordunun savunma planıyla ilgili bazı gizli bilgileri bile paylaştığını savundu.

‘DİĞER ASKERLERİ İLAÇLA UYUTMA’ ÖNERİSİ

RT, Ukrayna istihbaratının savaş uçağı kullanmayı bildiğini videoyla kanıtlayan Rus askerlerine de 4 bin ila 7 bin dolar para ödediği iddiasına haberde yer verdi.

Pilotlara uçakları kaçırırken diğer Rus askerleri yüksek dozda bayıltıcı etkiye sahip klonidin ilacıyla uyutmalarını tavsiye ettiği de öne sürüldü.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 29 Mayıs 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:16
Öğle 12:51
İkindi 16:47
Akşam 20:16
Yatsı 21:58