Merkez Bankası’ndan faiz kararı…

2022 senesi boyunca faizi %14 seviyesinde sabit bırakan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün haziran ayı faiz kararını açıkladı.

Ekonomi 23.06.2022, 18:52 İrem Durak
Merkez Bankası’ndan faiz kararı…

Merkez Bankası’ndan faiz kararı…

2022 senesi boyunca faizi %14 seviyesinde sabit bırakan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün haziran ayı faiz kararını açıkladı. Faiz, tekrardan sabit bırakıldı.

2021 senesinin son aylarında politika faizini büyük ölçüde düşüşe giden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, son aylarda ise faizi %14 seviyesinde tutmayı sürdürüyor. Döviz kuru ve enflasyonun hayatı zorlaştırdığı bu süreçte Merkez Bankası’nın kararları ve açıklamaları yakın bir şekilde takip edilirken bugün, dikkatler yeni faiz kararına çevrildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugün tekrardan bir araya geldi. Kurul, toplantının sona ermesi ile beraber yılın altıncı faiz kararı olacak haziran ayı faiz kararını açıkladı. Peki, 2022 senesinin tamamında %14’te sabit kalan faiz, bu ay da aynı seviyede sabit tutuldu.

Merkez Bankası'nın açıklaması:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik riskler yılın ilk yarısında olumsuz yönde gerçekleşmiş, dünyada iktisadi faaliyetin zayıflamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmektedir. Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, temel gıda ve enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının sürmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Bu çerçevede, ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artmaktadır. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin arttığı gözlenmektedir.

Kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler yılın başındaki güçlü büyümenin dış talebin de olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte sürdüğüne işaret etmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinde turizm kaynaklı iyileşmelerin yanında enerji fiyatlarından kaynaklanan riskler devam etmektedir. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacaktır.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır."

Ekonomistlerin beklentileri ne yöndeydi?

AA Finans’ın haziran ayı Merkez Bankası faiz kararı için 17 ekonomistle düzenlenen piyasa beklenti anketinde ekonomistlerin tamamı, faizin bu ay da sabit bırakılmasını bekliyordu.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin 18 kurumun katılımıyla hazırladığı ankette de aynı sonuç elde edildi. Ankete katılan bir kurum ise politika faizinde 100 puanlık indirime daha gidilmesini beklediğini paylaştı. Yıl sonu tahminini paylaşan 16 kurum ise faizin yılsonuna kadar %14’te bırakılacağını beklediğini belirtti. Bir kurum beklentisini %40, bir diğer kurum ise %9 olarak paylaştı.

Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zeki Yılmaz ise özellikle ABD Merkez Bankası’nın faiz artırmasının beklenmesi nedeniyle bizim de faiz artışına gitmemiz gerektiğini açıkladı. Öte yandan Merkez Bankası’nın faizi yeniden sabit bırakacak gibi olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12