Cumhurbaşkanı ÖTV ile ilgili değişiklik yapabilecek

Cumhurbaşkanı'na ÖTV ile alakalı olarak yetki veren düzenleme, ilgili tebliğe eklendi.

Otomobil 26.07.2022, 15:13 İrem Durak
Cumhurbaşkanı ÖTV ile ilgili değişiklik yapabilecek

Cumhurbaşkanı ÖTV ile ilgili değişiklik yapabilecek

Cumhurbaşkanı'na ÖTV ile alakalı olarak yetki veren düzenleme, ilgili tebliğe eklendi. Artık ÖTV'yi üç katına çıkarma ve sıfırlama yetkisi bulunan Cumhurbaşkanı, kategori bazında ÖTV belirleyebilecek ve bir anlamda ÖTV sisteminde değişikliğe gidebilecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ÖTV ile alakalı verilen yetkiyi ilgili tebliğe ekledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan bu tebliğ ile Cumhurbaşkanı, ÖTV'yi kategorilere göre düzenleyebilecek. Hatta kategorileri bile değiştirebilecek.

Aslına bakılacak olunursa olursak Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan yaklaşık bir sene önce zaten ÖTV'yi üç katına çıkarma ve sıfırlama yetkisini elde etmişti. Bugünkü düzenleme ise bu yetkiyi ilgili tebliğe resmi olarak eklemiş oldu. Erdoğan. söz konusu tebliğ dahilinde, görevi boyunca 87.03 GTİP numarasında yer alan mallar için farklı matrah grupları oluşturabilecek. Örneğin; motor gücü, cinsi, sınıfı ve emisyon gibi kategoriler için farklı ÖTV oranları belirleyebilecek.

İşte Resmi Gazete'de yer alan yeni yetki:

MADDE 4- Aynı Tebliğin (III/B/1) bölümünün üçüncü paragrafında yer alan “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” olarak, “bir” ibaresi “ve bu oranlara esas özel tüketim vergisi matrahlarının alt ve üst sınırlarını üç” olarak değiştirilmiş ve aynı paragrafta yer alan “sıfıra kadar indirmeye;” ibaresinden sonra gelmek üzere “bu sınırlar içinde kalmak şartıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan mallar için farklı matrah grupları oluşturmaya, malların matrah grupları, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye;”  ibaresi eklenmiştir.

87.03 GTİP numarasında yer alan mallar ne demek?

Resmi Gazete'de yer alan kararda bulunan "87.03 GTİP numarasında yer alan mallar" ifadesi kafanızı karıştırmış olabilir. Resmi makamlar, bu ibareyi şöyle açıklıyor: Binek otomobiller ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (87.02 pozisyonuna girenler hariç)

Otomobilde ÖTV İndirimi İçin Gerekli Şart Açıklandı (Yılın İlk Yarısında Türkiye'de Kaç Otomobil Üretildiği de Belli Oldu)

Bu yetkiyle neler yapılabilir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verilen yetki, araçlar özelinde ÖTV oluşturmaya imkan tanıyor. Örnek vermek gerekirse; bu kararla 1.6 litre motora sahip olan bir otomobil için, 1.2 litre motora sahip olan bir otomobilden çok daha düşük ÖTV ödenebilir. Bu yetki, yerli otomobil TOGG için yeni teşviklerin yolda olduğunun bir ipucu da sayılabilir. Hatırlayanlarınız olacaktır; kısa bir süre önce elektrikli otomobiller için bir ÖTV düzenlemesine gidilmiş, bu düzenleme kapsamında bazı elektrikli otomobillerin fiyatları düşmüştü.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Mayıs 2024
İmsak 03:36
Güneş 05:22
Öğle 12:50
İkindi 16:45
Akşam 20:08
Yatsı 21:47