İkinci el otomobillerde kilometre sınırı

Otomotiv sektöründe fiyatların yükselmesinin önüne geçilmesi için yeni bir düzenleme yapılacak.

Otomobil 10.08.2022, 19:58 İrem Durak
İkinci el otomobillerde kilometre sınırı

İkinci el otomobillerde kilometre sınırı

Otomotiv sektöründe fiyatların yükselmesinin önüne geçilmesi için yeni bir düzenleme yapılacak. Yönetmeliğin hazır olduğu bilgisini paylaşmış olan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "İlk tescilin ardından şirketler, galeriler, rentacarlar 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden almış oldukları sıfır araçları satamayacak" ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı'ndan otomobil ithalatı açıklaması geldi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konuşmada, yeni düzenleme ile ilgili bilgi verdi.

Muş, şirketlerin, galerilerin ve rentacar’ların almış oldukları sıfır aracın hemen satımına kısıtlama getireceklerini duyurdu.

Muş, “Bir bakıyorsunuz sıfır ikinci el araç ilanları bulunuyor. Dolayısıyla yeni araç alınıyor ve üzerine daha büyük rakam konularak satışı gerçekleşiyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetiklemekte olan durum söz konusu. Yönetmeliği hazırladık. İlk tescilin ardından şirketler, galeriler, rentacarlar için 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden aldıkları sıfır araçların satışına kısıtlama getiriyoruz" dedi.

SIFIR İKİNCİ EL İLANLARI BİTECEK Mİ?

Muş, ikinci el otoda fiyatları yönlendirenlere karşı soruşturmaların açıldığını hatırlatırken, "Gerçek anlamda ihtiyacı olanlar alsın. Gerçek anlamda ikinci el olacaktır böylece. Şirketlerde ortak fiyat belirleme veya piyasayı manüpile gibi konular varsa o Rekabet Kurulu’nun görev alanı ve soruşturma açtı, inceliyor. Varsa yanlışlık gereğini yapar yoksa kapatır" diye konuştu.

Bakan Muş, "Yönetmelik yayınlandıktan sonra vatandaşın birinci elde daha fazla erişime ulaşacağını düşünüyoruz. İkinci el sıfır diye bir ilanla karşı karşıya kalmayacağız” açıklamasını yaptı.

REKABET KURULU'NUN SORUŞTURMASI

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, çevrim içi platformlar üzerinden ikinci el binek araç alım, satımında faaliyet gösteren söz konusu şirketlerin çeşitli uygulamalar ile Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un "Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar" başlıklı maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri toplantıda müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak Arabam Com, Vava Cars Turkey, Araba Sepeti ve Letgo Mobil hakkında soruşturma açtı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 29 Mayıs 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:16
Öğle 12:51
İkindi 16:47
Akşam 20:16
Yatsı 21:58