Bakan Koca açıkladı! Yeniden kapanma mı geliyor?

Corona virüs vaka sayılarında 40 kat artış meydana geldiğini ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacağını belirtti.

Sağlık 19.07.2022, 19:58 İrem Durak
Bakan Koca açıkladı! Yeniden kapanma mı geliyor?

Bakan Koca açıkladı! Yeniden kapanma mı geliyor?

Corona virüs vaka sayılarında 40 kat artış meydana geldiğini ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yeni yoğun bakımların açılması gibi bir durum bulunmuyor. Panik havası yok. Nerede maske takmamız gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini artık hepimiz öğrendik. Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam" şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Kabine Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Covid-19 ile alakalı gelişmeleri değerlendirmekte olan Bakan Koca, şu şekilde konuştu:

*Avrupa’daki dalgayı biz, 4- 5 hafta önce görmeye başladık. Şu süreçte günlük vaka sayısında İtalya, Almanya, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde yüz binleri geçen vakalar görmekteyiz.

*Bizde ise giderek yükselen bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışı ile beraber hastane yükü, aynı oranda yükselmiyor.

*Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda, ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz.

*Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

“TURKOVAC’I ÖNEMSEMELERİNİ İSTERİM”

Hatırlatma dozu aşılarının önemine dikkat çeken Koca, şu ifadeleri kullandı:

*Vatandaşlarımızın bu dönemde, bayram öncesi hatırlattığım gibi hatırlatıcı, güncel dozlarını mutlaka yaptırmalarını, özellikle 50 yaş üstü, kritik, riskli olan vatandaşlarımızın aşıyı hassasiyetle uygulamalarını önemsiyoruz.

*Bir de yine riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz.

*Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın Turkovac aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız oldukça etkili. Sonuçlarından memnunuz. Turkovac tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim.

‘COVİD BİTMEYECEK, İNFLUENZA GİBİ DÜŞÜNÜN’

Bakan Koca, üst solunum yolu enfeksiyonu şüphesi olanların kalabalık ortamlarda maske takması gerektiği uyarısında bulundu.

Koca, şu ifadeleri kullandı:

*Riskli olan kişilerin eğer bir belirti varsa erken dönemde testlerini yaptırıp, eğer pozitifse o durumda ek hastalığı varsa ilaca başlama durumu söz konusu olabilir.

*Dolayısıyla elimizde ilacımız var, aşımız var. Kişisel tedbirlere uyarak Covid’le yaşamayı artık öğrendik. ‘Covid bitti mi, bitecek mi?’ Bitmeyecek, bir influenza gibi düşünün.

*Zaten son dönemde de belirtileri grip benzeri seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor. Beraberinde de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu gibi gelişiyor.

*Ama ek hastalığı olanlarda bu belirtiler daha belirgin, hastaneye yatışa kadar giden sonuçlara sebep olabiliyor. Onun için biraz daha dikkatli olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

‘KAPATMA BENZERİ DURUMLAR OLMAYACAK’

Koca, yeni yoğun bakımların açılmasıyla ilgili soru üzerine “Hayır, şu an yenilerin açılması gibi bir durum yok. Panik havası yok; ama biz bundan sonra tedbirlere devam ederek Covid’le birlikte nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam” dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07