Üniversite tercihleri yapan öğrenciler bu bölümlere yerleşirse burs alacak

Bölüm tercihleri yapılırken burs miktarlarını dikkate almakta fayda var.

Üniversite 25.07.2022, 16:35 İrem Durak
Üniversite tercihleri yapan öğrenciler bu bölümlere yerleşirse burs alacak

Üniversite tercihleri yapan öğrenciler bu bölümlere yerleşirse burs alacak

Bölüm tercihleri yapılırken burs miktarlarını dikkate almakta fayda var. Zira sektörün elemana olan gereksinimine göre belirlenmekte olan bu programları tercih edip yerleşen öğrencilere 5 bin 500 TL'yi bulan burs verilecek.

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) resmi tercih dönemi bu hafta çarşamba günü (27 Temmuz) başlayacak. Son kararınızı daha vermeden önce öğrencilere aylık nakdi burs imkanı tanımakta olan programları da incelemek faydalı olacaktır. Zira sektörün elemana olan gereksinimine göre belirlenen bu programları tercih edip yerleşen öğrencilere maaş gibi burslar verilecek. Tekstil, madencilik, açık deniz sondaj teknolojileri gibi alanlarda asgari ücret kadar karşılıksız olarak burs olanakları bulunuyor. Ayrıca YÖK de belli programlara yerleşecek olan öğrencilere YÖK Destek Bursu veriyor. İşte o programlar:

Deri Mühendisliği: Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birlikleri ile YÖK arasında yapılan işbirliği gereğince üniversite sınavında ilk 20 bine giren öğrenciler net asgari ücret kadar, 20-60 bin arasında yer alan öğrenciler net asgari ücretin yüzde 70'i, 60-100 bin arasındaki öğrenciler ise net asgari ücretin yüzde 50'si oranında karşılıksız burs alabilecek ve iş garantisinden faydalanabilecek.

Maden, Jeoloji, Jeofizik ve Cevher Hazırlama mühendislikleri: TİM Maden Sektör Kurulu ile YÖK iş birliği kapsamında, üniversitede madencilikle ilgili bölümleri seçen öğrencilerden, YKS'de başarı sıralamasında İstanbul ve Ankara üniversiteleri için ilk 65 bin, Anadolu üniversitelerinde okuyanlar için ilk 100 bine giren öğrencilere burs verilecek. İlk 50 binde yer alan öğrencilere asgari ücret (aylık 5 bin 500 TL), 50 bin ile 65 bin arasında yer alan öğrencilere ise asgari ücretin yarısı (aylık 2 bin 750 TL) tutarında destek sağlanacak.

Tekstil Mühendisliği: Tekstil ve hazır giyim ihracatçı birlikleri, üniversite sınavında ilk 20 binde yer alan ve ilk 5 tercihinden birinde tekstil mühendisliğini seçerek bölüme girmeye hak kazanan öğrencilere 5 bin 500 TL burs verecek. Türkiye genelinde 14 tekstil mühendisliği bölümüne kayıt yaptıracak toplam 463 öğrencinin tamamı da bu burstan yararlanabilecek.

Açık Deniz Sondaj Teknolojileri ile Açık Deniz Tabanı Uygulamaları: Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın bir alt şirketi olan TP-OTC bu programlara yerleşen öğrencilere 12 ay kesintisiz 3 bin TL burs verecek.

YÖK DESTEK BURSU KİMLERE VERİLECEK?

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu ise devlet üniversitelerinde biyoloji, kimya, fizik ve matematik ile yapay zeka mühendisliği programlarına yerleşenlere aylık bin TL destek bursu verecek.

Yorumlar (0)
21
açık
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:14
Güneş 05:50
Öğle 12:59
İkindi 16:48
Akşam 19:57
Yatsı 21:27