5 sene yediği her şeyi kusan hasta sağlığına tekrar kavuştu

Ankara'da, kanser hastalığı sebebiyle midesi alındıktan sonra 5 sene boyunca yediği her şeyi çıkaran, bu süreçte de 32 kilo veren Mihriban Gençay (74), Antalya'da gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına tekrar kavuştu.

Ankara 02.07.2022, 13:47 İrem Durak
5 sene yediği her şeyi kusan hasta sağlığına tekrar kavuştu

5 sene yediği her şeyi kusan hasta sağlığına tekrar kavuştu

Ankara'da, kanser hastalığı sebebiyle midesi alındıktan sonra 5 sene boyunca yediği her şeyi çıkaran, bu süreçte de 32 kilo veren Mihriban Gençay (74), Antalya'da gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına tekrar kavuştu.

Ankara'da ikamet eden emekli Mihriban Gençay'ın hayatı, 2017 senesinde mide kanseri tanısı konulduktan sonra hayatı tamamen değişti. Gerçekleştirilen ameliyatla midesinin tümü alınan Gençay, hastalıktan kurtulduğunu düşünürken bu defa yediği her şeyi çıkarmaya başladı. Sürekli kusan Gençay, su bile içemez hale geldi. Doktorlar bu durumun geçici olduğunu, bir süre geçmesinin ardından düzeleceğini söylediği Gençay'ın durumu günden güne kötüye gitti.

Yeterli beslenemediğinden dolayı 84 kilodan 52 kiloya düşen Gençay, Antalya'da kalan kızının önerisiyle Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Tuğrul Çakır'a başvuruda bulundu. Doç. Dr. Çakır'ın yaptığı ameliyatla sağlığına kavuşan Mihriban Gençay, sıkıntılı günleri geride bıraktı.

'SU BİLE İÇEMİYORDUM

'Mihriban Gençay, midesi alındıktan sonra kusmaların başladığını belirterek, "5 yıl boyunca kıvırcık salatası, pirinç pilavı ve ekmekle beslendim. Su bile içemiyordum" dedi. Sıkıntılarının çözümü için pek çok kez doktora başvurduğunu belirten Gençay, hiçbir sonuç alamadığını ifade etti. Şeker hastası olduğu için ara öğün yemesi gerektiğini, ancak hiçbir şey yiyemediğini söyleyen Gençay, "Sütü ağzıma koyamıyordum. Yoğurt hiç yiyemiyordum. Sürekli kusuyordum" diye konuştu.

'BENİ KURTARDI'

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Doç. Dr. Tuğrul Çakır'a başvurduktan sonra yapılan pek çok tetkikin ardından yaşadığı bu durumun düzeltilmesi için ameliyata karar verildiğini söyleyen Gençay, ameliyatın ardından kendini çok iyi hissettiğini kaydetti. "Yiyemediğim yumurtayı yiyorum, 8 bardak çayımı içiyorum, kilo almaya başladım. İstediğim her şeyi yiyip içiyorum" diyen Gençay, "Bunu Tuğrul hocama borçluyum. Cenabı Allah ilmini arttırsın. Allah razı olsun beni kurtardı" dedi.

'HASTAMIZ YAŞADIĞI SIKINTILARDAN KURTULDU'

Doç. Dr. Tuğrul Çakır ise hastanın kendilerine sürekli kusma şikayetiyle geldiğini söyledi. Yaklaşık 5 yıl önce kanser nedeniyle midesinin tamamı alınan hastanın ameliyattan 1 ay sonra özellikle geceleri yoğunlaşan kusma yaşadığını anlatan Doç. Dr. Çakır, "Ankara'da başvurduğu doktorlar ilaç tedavisi uygulamış ancak sorun düzelmemiş" ifadelerini kullandı.Mihriban Gençay'ın sağlığına kavuşması için ameliyat kararı aldıklarını ifade eden Doç. Dr. Çakır, şöyle konuştu: "Ameliyat sırasında ağızdan verdiğimiz ilacın onikiparmak bağırsağına gittiğini, onikiparmak bağırsağından gelen safranın ise aşağıya gitmekten ziyade ağza yöneldiğini gördük. İnce bağırsağı daha önceki ameliyatta anastomoz (organların birbirine dikilmesi) yapılan noktadan ayırdık ve yaklaşık 20 santimlik ileri kısmına tekrar anastomoz yaptık."

Ameliyat sonrası hastanın sağlık durumunun gayet iyi olduğunu, artık her şeyi yiyebildiğini kaydeden Doç. Dr. Çakır, "Sağlığı iyi. Yaşadığı sıkıntılarından kurtuldu" dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59