ABB şimdi de Ankaralı üreticilere sebze fidesi desteği verecek

Yerli üretimin artırılması ve Ankara ekonomisini canlandırmak için kırsal kalkınma hamlesine devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi, yerli üreticilere şimdi de sebze fidesi desteği veriyor.

Ankara 29.04.2022, 23:58 İrem Durak
ABB şimdi de Ankaralı üreticilere sebze fidesi desteği verecek

ABB şimdi de Ankaralı üreticilere sebze fidesi desteği verecek

Yerli üretimin artırılması ve Ankara ekonomisini canlandırmak için kırsal kalkınma hamlesine devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi, yerli üreticilere şimdi de sebze fidesi desteği veriyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı bu sene de yüzde 75’i hibe, yüzde 25’i çiftçi katkı paylı yaklaşık olarak 9,5 milyon sebze fidesini çiftçilere verecek. İlk olarak Ayaş ve Nallıhan ilçelerinden başlayacak olan sebze fidesi dağıtımı bayramdan sonra bütün ilçelerde sürecek.

     Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı yükseltmek amacıyla desteklerle Başkentli üreticinin ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

    Geçtiğimiz sene yaklaşık 8 milyon sebze fidesini Ankaralı çiftçilerle buluşturan, bu sene ise yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesini (domates, biber ve patlıcan) üreticilere ulaştırmış olacak Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, istek toplama başvurularından sonra ilk dağıtıma Ayaş ve Nallıhan ilçelerinden başladı.

BAYRAM SONRASINDA DAĞITIMLAR DEVAM EDECEK

     Yüzde 75’i hibe yüzde 25’i ise çiftçi katkı paylı olmak üzere bu yıl da 25 ilçede yaklaşık 9,5 milyon sebze fidesi desteğinde bulunacak olan ABB, erkenci sebze fidelerini ilk olarak Ayaş Akkaya Köyü’nde dağıttı.

     Bayram sonrasında 25 ilçenin tamamına sebze fidesi dağıtımı yapacaklarını belirten ABB Bitkisel Üretim Şube Müdürü Gülhan Emiroğlu, şu bilgileri verdi:

“Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak 2022 yılı sebze fidesi desteğimiz Ayaş ve Nallıhan’da erkenci çeşitlerin dağıtımıyla başladı. 874 binden fazla fide dağıtımını burada gerçekleştirdik. Örtü altı yetiştiricilik yapan üreticilere de fide dağıtıyoruz. Bayramdan sonra ise diğer ilçelerin fide dağıtımına başlayacağız.”

GENÇ ÇİFTÇİLERİ ÜRETİMDEN KOPARMAYAN BÜTÇE DOSTU DESTEK

    Büyükşehir Belediyesinin sebze fidesi desteğinden yararlanan genç çiftçiler bu destekler sayesinde Başkent’te üretimin canlandığına dikkat çekerek, memnuniyetlerini şu sözlerle dile getirdiler:

-Talat Muhammet Uysal: “27 yaşındayım, kendimi bildim bileli babamın yanındayım ve çiftçilikle uğraşıyoruz. Büyükşehir’in desteklerinden çok memnunuz. Şimdi her şey ateş pahası, ne mazotun yanına yaklaşabiliyoruz, ne gübrenin. Böyle zamanlarda bunlar bize hep can suyu oldu. Bu destekler olmasa buradaki gördüğünüz çoğu kişi üretim yapamayacak. Para kazanamayan gençlerin çoğu gitti bu yüzden önemli olan buradaki genci tutabilmek, üretim yapabilmek. Mansur Başkanımıza çok teşekkür ederiz, bunlar güzel destekler.”

-Hakan İşçi: “40 yaşındayım 20 yıldır çiftçilik yapıyorum. Mansur Başkanımızın vermiş olduğu sebze fidesi desteğinden çok memnunuz, sebzeler bildiğimiz yerden geldiği için hastalık tutmuyor. Köylümüze maddi ve manevi her türlü katkısı var bu desteklerin.”

-Hamide Dursun: “Bu destekleri çok beğeniyoruz. Tüm fidelerden aldık nasip olursa dikeceğiz. 65 yaşındayım tam 50 yıldır çiftçilik yapıyorum. Daha önce böyle bir destek görmedik. Çok memnunuz, her zaman bize destek çıkıyor.”

-Necmiye Kalaycı: “Domates, biber, patlıcan hepsinden aldım. Bütçeye çok güzel katkısı var bu desteklerin yoksa durumlar belli bu sene çok zordu, şartlar çok zor.”

-Lokman Dursun: “Mansur Yavaş gelene kadar hiç destek görmedik. Bu fideyi belediye vermese ben paramla satın almak zorunda kalacağım. Mazot desteğinden de yararlandım. Büyükşehir çok güzel hizmet yapıyor bizlere.”

-Faruk Koç: “40 senedir çiftçiyim ve hiç destek görmedik. Mansur Yavaş sayesinde rüyada yaşıyor gibiyiz. Arpa aldım, fide aldım. Nohut desteği veriyor daha ne isteyelim.”

-Alaaddin Dursun: “Bütçeye katkısı büyük, biz bu fideyi parayla almaya kalksak alıp ekemeyeceğiz bu kadarını.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59