ABB’den hayvan dostlarımız için Kısırlaştırma Seferberliği

Ankara Büyükşehir Belediyesi, hayvan dostu projeleri üretmeye devam ediyor.

Ankara 26.05.2022, 23:30 İrem Durak
ABB’den hayvan dostlarımız için Kısırlaştırma Seferberliği

ABB’den hayvan dostlarımız için Kısırlaştırma Seferberliği

Ankara Büyükşehir Belediyesi, hayvan dostu projeleri üretmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, Türkiye’nin en kapsamlı kısırlaştırma seferberliğini Başkent Ankara’da başlattıklarını duyurdu.

   Yeni proje ile özel hayvan hastanelerinde bir gün dinlendirilmelerinin ardından kısırlaştırma operasyonu yapılacak olan sokak hayvanları, 5 günlük tedavi sürecinden sonra doğal yaşam ortamlarına bırakılacak. ABB, sene içinde ortalama 25 bin sokak hayvanını kısırlaştırmayı amaçlıyor.

    Ankara Büyükşehir Belediyesi, ‘hayvan dostu’ uygulamaları sayesinde sokak hayvanlarının yanında olmayı sürdürüyor.

    Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın Sokak hayvanları ile alakalı son dönemde artan şikâyetler üzerine başlattıkları özel projeyi sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşım ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş açıkladı. Yavaş, “Can dostlarımız için Türkiye’nin en kapsamlı kısırlaştırma seferberliğini başlattık. Rehabilitasyon merkezimiz ve anlaştığımız özel klinikler aracılığıyla yılda 25 bin dostumuzu kısırlaştıracak, kontrolsüz popülasyon artışını da engelleyeceğiz” dedi. 

   

HEDEF: YILDA ORTALAMA 25 BİN SOKAK HAYVANINI KISIRLAŞTIRMAK

    Gönüllü hayvanseverler, sivil toplum kuruluşları ve ilçe belediyeleri ile sokak hayvanlarının sağlığı için ortak projeler üreten ve ilçe belediyelerine kısırlaştırma desteği sağlayan Büyükşehir Belediyesi şimdi de özel hastanelerle yaptığı protokol kapsamında Türkiye’nin en kapsamlı kısırlaştırma seferberliğine imza atmış oldu.

    Bir yandan kısırlaştırma işlemini kendi imkânlarıyla sürdüren ABB Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bir yandan da Özel Hayvan Hastaneleri Derneği (OHHAD) ile yaptığı protokolün ardından çıktığı ihaleyle özel bir firmadan hayvan toplama desteği almaya başladı.

   5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğine uygun olarak Başkent’te kısırlaştırma çalışması yapmayı hedeflediklerini belirten Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, örnek projeyi anlattı:

“Sokak hayvanları popülasyonunun büyükşehirlerde çok hızlı artması sonucu istenmeyen olaylar yaşanmakta ve yoğun şikâyetler alınmaktadır. Bu anlamda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak bütün belediyelerimize örnek olacak bir çalışma başlatıyoruz. Ayda bin hayvandan az olmamak üzere sokak hayvanlarının yakalanma ihalesini de gerçekleştirdik. Toplanacak can dostlarımızı hem kendi kliniklerimizde hem de OHHAD ile yapmış olduğumuz proje kapsamında özel hayvan hastanelerinde bir gün dilendirip ertesi gün kısırlaştırma operasyonu yapılacak ve 5 gün postoperatif bakımları tamamlandıktan sonra alındıkları ortama tekrar geri bırakılacak. Ankara Büyükşehir Belediyemizce bu şekilde yılda ortalama 25 bin kısırlaştırma operasyonunu gerçekleştirebileceğimizi düşünüyoruz.”

    Sokak hayvanlarının kısırlaştırma işlemlerine kendi bünyesindeki veteriner hekimlerle ve Ankara’da bulunan 11 özel hayvan hastanesi ile sürdüreceklerini ifade eden Aslan, 25 ilçe belediyesinin de katkılarıyla Başkent’te yılda 55 bin kısırlaştırma yapılabileceğine dikkat çekti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:52
Akşam 20:26
Yatsı 22:13