ABB’nin En Büyük Sera Projesi Açıldı

Daha yeşil bir Ankara için çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi, istihdama katkı sağlamak ve kendi çiçeğini üretebilmek için sera tesisleri kurmayı sürdürüyor.

Ankara 20.06.2022, 21:42 İrem Durak
ABB’nin En Büyük Sera Projesi Açıldı

ABB’nin En Büyük Sera Projesi Açıldı

Daha yeşil bir Ankara için çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi, istihdama katkı sağlamak ve kendi çiçeğini üretebilmek için sera tesisleri kurmayı sürdürüyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş sosyal medya hesaplarından gerçekleştirdiği paylaşımla Beypazarı’nda en büyük sera projelerinden birini hayata geçirdiklerini ifade ederek, “12 bin metrekarelik alanda çiçek ve aromatik bitkiler yetiştirerek kentimizi süslüyor, istihdama katkı sağlıyoruz. Geleceğe yeşil ve üreten bir Başkent bırakmak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

     Ankara Büyükşehir Belediyesi, yeşil bir Başkent için çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

   İstihdama katkı sağlamak adına yerli üreticilerden aldığı fidelerin gelişimini sağlamayı, yeni bitki yetiştirmeyi ve sözleşmeli üreticilerle ortak çalışma yapmayı amaçlayan ANFA Genel Müdürlüğü, en büyük sera projelerinden birini Beypazarı Çakıloba Mahallesi’nde açtı.

   Projenin hayata geçtiğini sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Beypazarı’nda belediyemizin en büyük sera projesini hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. 12 bin metrekarelik alanda çiçek ve aromatik bitkileri yetiştirerek kentimizi süslüyor, istihdama katkı sağlıyoruz. Geleceğe yeşil ve üreten bir Başkent bırakmak için çalışıyoruz” dedi.

HEDEF: ÜRETİMİ TEŞVİK İSTİHDAMA KATKI

    Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın göreve gelmesinden sonra ithal bitki ve çiçek alımına son verilmesi üzerine Başkentli üreticilerle sözleşmeli üreticilik yöntemiyle çalışma kararı alan ANFA Genel Müdürlüğü, Başkent’te uygun noktalara sera kurarak üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor.

    Beypazarı Çakıloba Mahallesi’nde 8 bin metrekaresi kapalı, 4 bin metrekaresi ise açık olmak üzere toplam 12 bin metrekarelik alana kurulu serada; ağırlıklı olarak lavanta, kekik, biberiye, adaçayı ve nane gibi aromatik bitkiler yetiştirilecek.

SODA KAYNAĞI SAYESİNDE ISITMA MALİYETLERİ AZALACAK

    Daha yeşil bir Başkent için sözleşmeli üreticilerden satın alınacak bitkilerin üretileceği ve tam kapasite çalışan serada aynı zamanda gül ve salon bitkilerinin üretimi de yapılacak.

    Bitki üretim maliyetlerini azaltmak hedefiyle ETİ Soda ile iş birliği yapan ANFA Genel Müdürlüğü, yeni sera tesisi ile Ankara’nın bitki ve çiçek üretiminde önemli bir ihtiyaca cevap vererek hem istihdama katkı sağlayacak hem de soda kaynağında çıkarılan sıcak suyu kullanarak ısıtma maliyetlerini azaltacak.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:54
Akşam 20:28
Yatsı 22:15