Ankara Girişinde Lavanta Esintisi

Ankara’nın doğu girişi olan ve 40'tan fazla şehrin geçiş güzergahında yer alan Samsun yolunda bulunan Gökçeyurt Mahallesi'nde lavanta bahçeleri bulunuyor.

Ankara 28.08.2021, 20:46 İrem Durak
Ankara Girişinde Lavanta Esintisi

Ankara Girişinde Lavanta Esintisi

Ankara’nın doğu girişi olan ve 40'tan fazla şehrin geçiş güzergahında yer alan Samsun yolunda bulunan Gökçeyurt Mahallesi'nde lavanta bahçeleri bulunuyor.

Mamak Belediyesi tarafından kadınların istihdamına katkı sağlamak ve sosyal anlamda yetkinleşmelerine yer açmak amacıyla kurulan Mamak Kadın Kooperatifi (MAKKOP) tarafından Gökçeyurt Mahallesi'nde bulunan 23 dönümlük arazi üzerine 19 bin lavanta fidesi ekildi.

Hayata geçirilen bahçede, sabun, kolonya, yağ, içecek ve hediyelik eşyalar üretiliyor ve doğu bölgesinden Ankara'ya giriş gerçekleştiren yolcular da lavanta kokuları ile karşılaşıyor.

Bahçede, hatıra fotoğrafı çekinmek isteyen kişilere yönelik bir konsept de bulunurken MAKKOP bünyesinde çalışan kadınlar, ürünlerin satışlarından elde edilen gelirler ile ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki bahçede, ziyaretçiler için kafeterya hizmeti de sunuluyor.

"İlçeyi lavanta merkezi haline getireceğiz"

Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl lavanta bahçesini oluşturmaya başladıklarını belirterek, MAKKOP bünyesindeki kadınların yoğun çalışmalarıyla lavantaların kısa sürede boy alarak büyüdüğünü söyledi.

Bahçede, evlenecek çiftlerin ücretsiz olarak dış çekim yapmaları için özel bir alan oluşturduklarını da ifade eden Düğmeci, "İşitme engelli kardeşlerimizin (Mamak) sembollerinden birisi de pis kokudur. Onlar yüzlerini ekşiterek ifade ediyor. Artık Mamak'ta pis koku değil lavanta kokuları olacak. Mamak bu kokularla anılacak. İnşallah o işitme engellilerimizin görsel kelimesini de değiştireceğiz." diye konuştu.

Mamak'ın pis kokuların yerine lavanta kokusuyla anılması için ilçe genelinde lavanta dikimini yaygınlaştırdıklarına dikkati çeken Düğmeci, ilçeyi lavanta merkezi haline getireceklerini ifade etti.

Ankara'nın bir zamanlar katı atık depolama alanının yalnızca Mamak'ta bulunduğunu anımsatan Düğmeci, şunları kaydetti:

"Eskiden çok vahşi bir depolama yapılan, kokuları dışarıya saçılan bir çöplük alanı varmış. Daha sonraki dönemde burası kontrol altına alındı. Şu anda kontrollü bir şekilde oradan çöp ayrıştırılarak alınıyor. Burası eskiden Ankara'nın tek çöplüğüydü. Artık çöp kelimesini Mamak'ta duymayacağız. Ankara'ya girişle beraber Samsun yolu hattından gelen 40'tan fazla şehrimizin burası giriş merkezidir. Girişten itibaren başka şehirlerden gelen hemşerilerimizi önce lavanta görselleri ve kokularıyla karşılayacağız. Onları, bahçemize öncelikle zamanları var ise davet edeceğiz. Bununla ilgili girişten itibaren yön tabelaları ile onlara yardımcı olacağız. Lavanta güzel konunun sembollerinden birisidir. Mamak girişinden çıkışına, merkezine, kültür merkezlerine yani nereye giderseniz gidin sizleri lavanta kokuları karşılayacak."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59