Ankara’da bayram denetimleri: Otoyollar helikopter ile havadan denetlendi

İçişleri Bakanlığının, 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu “Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri Genelgesi” doğrultusunda Ankara’da dün başlayan trafik denetimleri tüm hızı ile devam ediyor.

Ankara 30.04.2022, 19:45 İrem Durak
Ankara’da bayram denetimleri: Otoyollar helikopter ile havadan denetlendi

Ankara’da bayram denetimleri: Otoyollar helikopter ile havadan denetlendi

İçişleri Bakanlığının, 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu “Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri Genelgesi” doğrultusunda Ankara’da dün başlayan trafik denetimleri tüm hızı ile devam ediyor.

İçişleri Bakanlığının, 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu “Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri Genelgesi” doğrultusunda Ankara’da dün başlayan trafik denetimleri tüm hızıyla sürüyor. Kontroller bağlamında, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı tarafından havadan helikopterli trafik denetimi yapıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen ve dün itibari ile uygulanmaya başlayan trafik denetimleri ülkemizin dört bir yanında durmaksızın sürüyor. Ramazan Bayramı tatilinden ötürü yollardaki denetimler karada olduğu gibi havada da en üst seviyede dikkatle izleniyor. Kontroller kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığınca havadan helikopterle gerçekleştirilen denetlemelerde hız sınırını aşan, şerit ihlalinde bulunan, emniyet kemeri takmayan ya da cep telefonuyla konuşan sürücüler veya yolcular karadaki ekiplere bildirilerek, gerekli cezai işlemler uygulanıyor. Olumsuz olayların önüne geçmek için yoğun mesai harcayan ekipler, kentin en yoğun bölgelerinden olan Ankara - Samsun, Ankara - Konya ve Ankara - Eskişehir Karayolları denetimlerini en üst seviyede tutuyor. Bayram boyunca helikopterler ile 100 saatlik uçuş planlanırken, yurt genelinde toplam

110 bin trafik personeli görev alacak.

Artırılmış denetimler 9 Mayıs'a kadar devam edecek

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ekiplerince görev yapacak toplam 22 bin 491 personel Başkentte vatandaşların olası herhangi bir olumsuz durum yaşamaması için yoğun mesai harcayacak. 9 Mayıs Pazartesi gününe kadar 7 gün 24 saat sürdürecek tedbirler ve kontroller de trafik şubeden ise bin 500 trafik polisi yer alıyor.

“Havadan tedbirlerimiz ise bayram boyunca yoğunlaştırılmış şekilde sürecek”

Denetimler hakkında bilgi veren Ankara Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Grup Amiri Bahadır Yılmaz, “Bayram tedbirlerimiz, vatandaşlarımızın gidecekleri yere huzur, güvenli bir şekilde seyahat etmeleri için alınan tedbirlerdir. Karadan tedbirlerimiz var, ekiplerimizin sayısı artırıldı. Kazaların yoğun olduğu noktalar tespit edilerek, bu noktalarda ekiplerimiz daha çok sabit ve şehir halinde görev yapmaları düzenlendi. Bunun yanı sıra sivil denetimlerimiz var. Şehirlerarası otobüslerde sivil ekiplerimizce denetimler gerçekleştirilmektedir. Radarla hız tespitimiz de bayram boyunca devam ediyor. Havadan tedbirlerimiz ise bayram boyunca yoğunlaştırılmış bir şekilde sürecektir” dedi.

“Gerekli işlemler yapılmaktadır”

Yollarda meydana gelen ihlallere anında müdahale ettiklerini kaydeden Yılmaz, “Havadan yaptığımız denetimlerde, sorumluluk güzergahımızda bulunan yollarda sürücülerin ve yolcuların yapmış oldukları ihlaller tespit edilmektedir. Cep telefonu ile araç kullanmaları, emniyet kemersiz araç kullanmaları, hatalı sollamalar, yerleşim yeri dışına yapılmış parklanmalar kazaya çok sebebiyet verdiği için önemli ihmaller arasında. Bunları tespit ederek yerdeki ekiplerimiz vasıtasıyla gerekli işlemler yapılmaktadır. En çok kontrol ettiğimiz bölgeler; Ankara - Samsun yolu, Ankara - Konya yolu, Ankara - Eskişehir yolu ve Ankara - Esenboğa yolları olup, tedbirlerimiz bu bölgelerde yoğunlaştırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07