Ankara’da kendilerini 'devletin ticari istihbarat ayağı' olarak tanıtan örgüte operasyon

Ankara’da, kendilerini 'devletin ticari istihbarat ayağı' olarak tanıtmakta olan 'ata dedeler' suç örgütüne dava açıldı.

Ankara 29.07.2022, 19:07 İrem Durak
Ankara’da kendilerini 'devletin ticari istihbarat ayağı' olarak tanıtan örgüte operasyon

Ankara’da kendilerini 'devletin ticari istihbarat ayağı' olarak tanıtan örgüte operasyon

Ankara’da, kendilerini 'devletin ticari istihbarat ayağı' olarak tanıtmakta olan 'ata dedeler' suç örgütüne yönelik soruşturma çerçevesinde, aralarında 1 hakim ve 1 savcının da yer aldığı 43 şüpheli ile ilgili iddianame düzenlenerek dava açıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma bağlamında 20 Ocak tarihinde Ankara merkezli 5 şehirde operasyon gerçekleştirilerek 43 kişi gözaltına alındı. Emniyette yapılan işlemlerinden sonra adliyeye sevk edilen şüphelilerden bir kısmı tutuklanırken, bir kısmı adli kontrolle serbest kaldı.

Savcılık, kamuoyunda 'ata dedeler suç örgütü' olarak bilinmekte olan ve aralarında 1 hakim ile 1 savcı ile kamu görevlilerinin bulunduğu 43 şüpheliye yönelik soruşturmayı bitirdi. İddianamede, şüphelilerin 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek', 'örgüte üye olmak' ve 'zincirleme şekilde örgütün faaliyetleri kapsamında nitelikli dolandırıcılık' suçlarından ceza almaları talep edildi. İddianamede şüphelilerin, kendilerini 'devletin ticari istihbarat ayağı' olarak tanıtarak, örgüte yeni üye kazandırıp, haksız kazanç karşılığında bürokrasideki işlerinin kısa sürede çözüleceği vaadiyle dolandırıcılık yaptıkları belirtildi. Ayrıca şüphelilerin, kişileri örgüte katılış hiyerarşisinde 'elçi', 'elçi yardımcısı', 'büyük ata dede', 'ata dede', 'baş dede', 'dede', 'sözcü dede', 'masa başkanı', 'masa üyesi', 'saha başkanı', 'saha üyesi' şeklinde kodladığı belirtildi. Örgüt üyelerinin zamanla kendilerine katılan prestijli kişilerin mesleki konum ve kariyerlerinden faydalanarak güven sağlayıp, maddi menfaat sağladığına dikkat çekildi. İddianamede, farklı meslek gruplarından 88 mağdur ve 254 kişi de müşteki olarak yer aldı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59