ASKİ barajları korumak için yeni mücadele yöntemleri uyguluyor

ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara’ya içme suyu sağlayan barajlarda kuraklıktan ötürü artan alglere (siyanobakteri, su yosunu) karşı yeni bir mücadele yöntemini kullanacak.

Ankara 14.05.2022, 15:14 İrem Durak
ASKİ barajları korumak için yeni mücadele yöntemleri uyguluyor

ASKİ barajları korumak için yeni mücadele yöntemleri uyguluyor

ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara’ya içme suyu sağlayan barajlarda kuraklıktan ötürü artan alglere (siyanobakteri, su yosunu) karşı yeni bir mücadele yöntemini kullanacak.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Kurtboğazı Barajı’nda başlatılmış olan pilot uygulama ile ses cihazı kullanılarak ses dalgaları oluşturup alglerin artışını engellediklerini açıkladı. Türkiye’de ilk kez yenilenebilir enerji kullanılarak yapılan çevre dostu “Ultra Ses Sistemi”nin Ankara’nın öteki barajlarında da uygulanması amaçlanıyor.

Bütün dünyada küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği Ankara’da da etkisini göstermeye devam ediyor.

     Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirmeyi başaran ASKİ Genel Müdürlüğü, Ankara barajlarında meydana gelen kuraklık sebebiyle artan, koku ve tadı bozarak suyun kalitesini tehdit etmekte olan, bazı türleri toksik etkiye sahip olan ‘algler’ ile “Ultra Ses Sistemi” kullanarak mücadele ediyor.

    Kurtboğazı Barajı’nda başlatılan pilot uygulama ile ses cihazı kullanılarak istenilen frekansta ses dalgaları oluşturan ASKİ Genel Müdürlüğü, bu yöntem sayesinde insan ve çevre sağlığına zarar veren mavi-yeşil alglerin artışını engellemeyi başardı.

ÇEVRE DOSTU SES SİSTEMİ İLE ALGLERLE MÜCADELE ETKİLİ SONUÇ VERİYOR

   Başkentlilere kaliteli ve temiz içme suyu sağlamak için barajlarda düzenli olarak algisit uygulaması gerçekleştiren ASKİ Genel Müdürlüğü şimdi de rekreasyon alanı olarak da kullanılan Kurtboğazı Barajı’nda “Ultra Ses Sistemi”ni devreye sokarak alglerin oluşumunu önlemek amacıyla harekete geçti.

    Türkiye’de ilk kez yenilenebilir enerji kullanılarak dizayn edilen çevre dostu sistem; su içinde bulunan balık, yumuşakçalar ve kabuklu canlılara zarar vermeden 0,3-200 khz aralığında ses dalgaları göndererek barajdaki alg kontrolünü sağlıyor. 2 monokristal güneş panelinin 12 volt enerji ürettiği sistem bu sayede kıyıdan bağımsız hareket ederken, her bir platform üzerinde 1 akü, 1 inverter, 1 solar şarj regülatörü ve 2 ultrasonic ses cihazı kontrol paneli yer alıyor. Farklı yönlere ses dalgası gönderebilecek şekilde monte edilen sistem ayrıca 360 derece koruma sağlayarak, 300 metre çapındaki alanı kontrol altında tutabiliyor.

ALG PATLAMASI BALIK ÖLÜMLERİNE DE YOL AÇIYOR

    Su Arıtma Dairesi Başkanı Nuri Kali ile Kurtboğazı Barajı’nda kurulan sistemi yerinde inceleyen ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, yeni yöntem ile alglerin stres altında tutularak büyümelerinin önlendiğini açıkladı.

    Su kalitesini artırarak temiz ve sağlıklı suyu Başkentlilere ulaştırdıklarını belirten Öztürk, yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Ankara genelinde baraj yüzeylerinde oluşan ve halk dilinde su yosunu denilen alglerin çoğalmasını önlemek amacıyla birtakım çalışmalar yapıyoruz. Çünkü su yosunları çoğaldığı zaman su içindeki canlıların yaşamını ciddi şekilde etkiliyor. Hatta yaşamın yok olmasına sebep oluyor. Ayrıca içme suyu arıtma tesislerimize giden sularda koku ve tat sorunlarına yol açan siyanobakteri kaynaklı olumsuzlukları meydana getiriyor. Tabii arıtma tesislerimizde kullandığımız kimyasallarla bunların önüne geçiyoruz ama bu baraj yüzeylerinde yaptığımız uygulamalar ile en azından daha az kimyasal tüketimi sağlıyoruz. Böylece halkımıza nispeten daha temiz ve sağlıklı su iletiyoruz. Buradaki çalışmanın ana prensibi baraj yüzeyinde bulunan ve güneş enerjisiyle işleyişini sürdüren sistemlerin yaydığı ses dalgalarının su yosunlarını tedirgin etmesi üzerine kurulu. Ses dalgaları alg üremeleri ile ilgili ciddi bir engel teşkil ediyor. Sucul ortamda yaşayan canlılar beslenmek için alglere ihtiyaç duyuyor ancak alg patlaması balık ölümlerine de neden oluyor. Sudaki oksijeni tüketen, suyu kirleten algler aşırı çoğalmaları durumunda insan sağlığını da tehdit ediyor.”

     Kurtboğazı Barajı dışında diğer barajlarda da yeni sistemi uygulamayı planladıklarını ve arıtma tesislerinde su kalitesi konusunda önemli sonuçlar aldıklarını belirten Öztürk, “Tesislerimizde üretilen şebeke suyunda koku ve tat problemi oluşmadı. Yapılan çalışmalarda ayrıca kullanılan kimyasal miktarı, benzer çalışmalarda kullanılan kimyasalın 8’de 1’i oranında kaldı. Bu durum oldukça sevindirici” dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07