ASKİ dev yatırıma imza attı:163 milyon lira

ASKİ Genel Müdürlüğü sağanak yağışların çoğu zaman hayatı felç ettiği Etimesgut İstasyon Caddesi’ne müdahale etmeye hazırlanıyor.

Ankara 02.08.2022, 19:15 İrem Durak
ASKİ dev yatırıma imza attı:163 milyon lira

ASKİ dev yatırıma imza attı:163 milyon lira

ASKİ Genel Müdürlüğü sağanak yağışların çoğu zaman hayatı felç ettiği Etimesgut İstasyon Caddesi’ne müdahale etmeye hazırlanıyor.

Yeni bulvardaki bölgede kalıcı çözüm için 29 Haziran 2022 tarihinde ihale açılırken, bölgede incelemeler gerçekleştiren ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, 3 farklı noktada büyük deşarj yağmur suyu hattı oluşturup sel baskınlarının önüne geçileceğini açıkladı. Öztürk, çalışma bağlamında yaklaşık 6 kilometre atık su ve 4 kilometre de yağmur suyu hattı yapılacağını ifade etti. Çalışmalar 162 milyon 994 bin 922 TL maliyetle bitirilecek.

    ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent Ankara’da senelerce ihmal edilen altyapı yatırımları sebebiyle yaşanan olumsuzlukları gidermek için harekete geçti.

    Meydana gelen şiddetli yağışın ardından biriken yağmur sularının rögarların taşmasına sebep olduğu Etimesgut İstasyon Caddesi’nde kalıcı çözüm için 29 Haziran 2022 tarihinde ihale açan ASKİ Genel Müdürlüğü, 3 farklı noktada büyük deşarj yağmur suyu hattı imalatı yapacak.

CADDEDE YAŞANAN SEL MANZARALARINA SON VERİLECEK

    ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk ile Ankara 2. Bölge Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanı İlteriş Erdaş, Etimesgut İstasyon Caddesi’nde incelemelerde bulunarak, çalışmaların başlatılacağı noktalarda teknik ekiplerden bilgi aldı.

    Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 verilerine göre nüfusu 600 bini geçen Etimesgut’un yollarını adeta göle döndüren sel baskınlarını önlemek için altyapı çalışması başlattıklarını açıklayan ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, şöyle konuştu:

“İstasyon Caddesi’nin de bulunduğu Piyade Mahallesi ve Ahi Mesud Bulvarı selden en çok etkilenen yerler arasında. İstasyon Caddemizde yukarıdaki Bağlıca ve Yapracık yerleşim yerlerinin tüm yağmur sularını da taşıyan bir yağmur suyu hattımız bulunuyor. Bu hat önceleri 2’ye 2’lik bir menfez olarak düşünülmüş sonra 800’lük 2 hatta dönüştürülmüş ancak yeni yerleşimler nedeniyle sistem şu an kendini taşıyamaz durumda. Dolayısıyla sırf bu noktada değil zaman zaman yağışlar sonucunda İstasyon Caddesi’nde Demir Yolları da sular altında kalıyor. Şimdi bu yoğun yağışların önüne geçmek adına 3 ayrı noktada büyük deşarj yağmur suyu hattı oluşturuyoruz.”

ÖZTÜRK: “ÇALIŞMAYI EN KISA SÜREDE TAMAMLAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

    “Ankara İli Etimesgut İlçesi İstasyon Caddesi Atık Su ve Yağmur Suyu Kolektör ve Şebeke Hatları Yapım İşi” ihalesinde 5 firmanın teklif verdiğini söyleyen Öztürk, “İhalesini gerçekleştirdik ve çalışmayı kısa bir süre içinde tamamlamayı düşünüyoruz. Gerek İstasyon Caddesi’ne gelen kısımda gerekse daha sonraki 2 lokasyonda yapacağımız 3 ayrı yeni hatla bölgenin tüm yağmur suyu problemini çözmüş olacağız. Çalışma kapsamında bölgeye toplam 5 bin 900 metre (yaklaşık 6 kilometre) atık su ve 3 bin 700 metre (yaklaşık 4 kilometre) yağmur suyu hattı yapacağız” dedi. Çalışmalar yaklaşık 163 milyon TL maliyetle tamamlanacak.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 29 Mayıs 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:16
Öğle 12:51
İkindi 16:47
Akşam 20:16
Yatsı 21:58