Başkent Ankara’da Çevre Ve Görüntü Kirliliğine Geçit Verilmeyecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent Ankara’da çevre ve görüntü kirliliğine karşı başlamış olduğu mücadeleye devam ediyor.

Ankara 22.06.2022, 21:15 İrem Durak
Başkent Ankara’da Çevre Ve Görüntü Kirliliğine Geçit Verilmeyecek

Başkent Ankara’da Çevre Ve Görüntü Kirliliğine Geçit Verilmeyecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent Ankara’da çevre ve görüntü kirliliğine karşı başlamış olduğu mücadeleye devam ediyor.

ABB Zabıta Daire Başkanlığı, cadde ve sokaklarda yer alan elektrik direkleri, trafik lambaları, sokak ve cadde tabelaları ile otobüs duraklarına asılmakta olan izinsiz afişleri kaldırma kararı aldı. Ankara Zabıtası, 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren izinsiz bir şekilde afiş asanlara 18 bin TL, çevreyi kirletmekten dolayı da 30 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulamasına başlayacak.

      Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’da çevre ve görüntü kirliliğini önlemek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

     ABB Zabıta Daire Başkanlığı Ankara’nın görselliğini bozan afiş kirliliği ile mücadeleye başladı.

İZİNSİZ ASILAN AFİŞLER TOPLANIYOR

      Ankara Zabıtası, 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak olan yeni uygulama kapsamında cadde ve sokaklarda bulunan trafik ışıkları, elektrik, cadde ve sokak tabela direkleri ile otobüs duraklarına izinsiz afiş asılmasına izin vermeyecek.

    Ankara’nın Başkent oluşu nedeniyle tüm Türkiye’ye örnek bir kent olması gerektiğini ve kent genelinde görüntü kirliliği yaratan ve izinsiz asılan afişleri toplamaya başladıklarını belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, uygulamaya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Elektrik direkleri, trafik lambaları, sokak ve cadde direkleri, otobüs durakları, kamuya ait alanlardaki direklere izinsiz afişler yapıştırarak önemli bir kentsel kirliliğe sebebiyet veriliyor. Ticari hayat için reklamın gerekliliğine inanıyor ve reklam yapmayı estetik bir değere dönüştürmek için de ilgili odalar ve meslek kuruluşları ile koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Ancak bu direklerin kirletilmesi önemli bir sorumsuzluk olarak karşımıza çıkıyor.”

İZİNSİZ AFİŞ ASANLARA İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAK

    İzinsiz afiş asanlara 18 bin TL, çevreyi kirletmekten dolayı da 30 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulayacaklarını açıklayan Koç, şöyle konuştu:

“Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bir uyarı yapmak istedik. 1 Temmuz’dan itibaren afişlerin üzerindeki adres ve telefon bilgilerinden yola çıkarak uyarılarımızı yapmaya başlıyoruz. Gönlümüz el vermese de uyarımıza uymayanlara cezai işlem uygulayacağız. Bütün esnafımızı kentin görsel güzelliğine, kentin temizliğine katkıda bulunmaya çağırıyoruz. Bu onlar için de önemli bir uygarlık ölçüsüdür. Kenti temiz tutmak belediyelerin görevi iken vatandaşların da kenti kirletmemek gibi bir görevi vardır. Bu uygulamamız 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak. İzinsiz afiş asıp, görüntü kirliliği oluşturanlara tolerans göstermeyeceğiz. Bu konuda vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07