Göçmen kuşlar için “yuva” telaşı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, göçmen kuşlar için özel yuva yaptı.

Ankara 20.04.2022, 17:07 İrem Durak
Göçmen kuşlar için “yuva” telaşı

Göçmen kuşlar için “yuva” telaşı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, göçmen kuşlar için özel yuva yaptı.

Tümü atık malzemelerden geri dönüştürülüp yapılan 17 adet leylek yuvası, Doğa Araştırmaları Derneği gönüllüleri ile birlikte Güdül ve Beypazarı ilçelerinde belirlenmiş olan mahallelere monte edildi.

Çevreye saygılı birçok projeyi hayata geçirmeyi başaran Ankara Büyükşehir Belediyesi, göçmen kuşlar için de doğa dostu olan bir projeyi imzaladı. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı kendi atölyeleri içinde atık malzemelerden geri dönüştürüp üretmiş oldukları materyalleri kullanarak göçmen kuşlar için özel yuva imal etti. Doğa Araştırmaları Derneği gönüllüleri ile birlikte yapılan yuvaları Büyükşehir Belediyesi Beypazarı ve Güdül'de belirlenmiş olan mahallelere monte etti.

Başkent'ten geçen leylekler için güvenli yuva

Baharın müjdecisi olarak bilinen leyleklerin göç güzergahı üzerinde bulunan alanlara özel yaşam alanları oluşturmak için harekete geçen Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, atıl halde bulunan demirlere yuvarlak form vererek yuva haline getirdi.

Yaklaşık 1 ton ağrılığı taşıma kapasitesine sahip yuvalar boyanarak hazır hale getirilirken, enerji nakil hatlarında yuva yaparak elektrik çarpması tehlikesiyle karşı karşıya bulunan leylekler bundan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan güvenli yuvalar sayesinde daha iyi koşullarda yaşayabilecek.

Gönüllülerle el ele

Sıcak ülkelere göç etmeden önce Başkent'te de konaklayan leyleklerin göç güzergahlarını inceleyen Doğa Araştırmaları Derneği gönüllüleri ile iş birliği yapan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, Başkent'te leylek nüfusunun sürdürülebilirliğini ve yuvalanmalarını sağlamayı amaçlıyor.

İmal edilen yuvalara Ankara genelinde budanan ağaç dalları ve yeşilliklerin yerleştirilmesine yardımcı olduklarını, leylek ve diğer kuş türlerinin neslinin korunması ve sağlıklı ortamlarda yaşamaları için Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yaptıklarını belirten Furkan Ton, şöyle konuştu:

“Bu projemizi ABB'nin desteği ile yürütüyoruz. Ankara'nın farklı ilçelerinde leylek yuvaları ve farklı kuş türlerine yuvalar yapıyoruz. Leylek yuvalarını tamamladık ve gözlem yaptığımız alanlara montajını gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyesine, Güdül ve Beypazarı Belediyesine de ayrıca teşekkür ederiz. Hepsinin ayrı ayrı emeği var.”

Büyükşehir ekipleriyle hazırlanan platformları leyleklerin üreme ve konaklaması için doğal sit alanı olarak kabul edilen Güdül Yeşilöz ve Güneyce Mahalleleri ile Beypazarı Akçakavak ve Kayabüklü Mahallerine monte ettiklerini ifade eden gönüllülerden Evren Yavuzcan, “Hayvanlar söz konusu olduğunda iş yapmayı ve katkı sağlamayı çok seviyorum. Özellikle bu zamanlar leyleklerin göç etmeye başladığı zamanlar. Eksik olan yuvaların tamamlanması ve daha fazla leyleğin kolayca yuva yapıp hızlıca adapte olabilmelerini sağlamak için iş birliği yapıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12