Gümrük Muhafaza ekipleri kaçak sigara üreticilerine operasyon düzenledi

Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından kaçak sigara üreticilerine operasyon düzenlendi.

Ankara 22.04.2022, 23:50 İrem Durak
Gümrük Muhafaza ekipleri kaçak sigara üreticilerine operasyon düzenledi

Gümrük Muhafaza ekipleri kaçak sigara üreticilerine operasyon düzenledi

Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından kaçak sigara üreticilerine operasyon düzenlendi. Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Ankara'da kaçak sigara üreticimi yapan şahıslara yönelik düzenlenen üç ayrı operasyonda, kaçak olarak piyasaya sürülmek üzere hazırlanan toplam 1 milyon 100 bin adet doldurulmuş makaron, 630 bin adet boş makaron ile 975 kilogram kıyılmış kaçak tütün bulundu.

Ankara Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından tütün ve tütün mamulleri kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları kapsamında devam eden çalışmalar sonucunda şehirde farklı adreslerde kaçak sigara üretimi ve dağıtımı yapılmış olduğu bilgisine ulaşan ekipler söz konusu adres ve araçları yakın takip altına aldı.

Gerçekleştirilen ilk operasyonda şüpheli adresi gözlem altına alan ekipler bir şahsın araçtan söz konusu adrese bazı koliler indirdiğini buldu. Bunun üzerine olaya müdahale eden ekipler adresi ve aracı didik didik aradı. Yapılan aramada üzerinde TAPDK bandrolü bulunmayan 1 milyon 100 bin adet doldurulmuş ve satışa hazır kaçak makaron ele geçirildi.

Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen diğer bir operasyonda ise; bir adresin sigara kaçakçıları tarafından depo olarak kullanıldığı bilgisinin alınması üzerine adres yakın takibe alındı. Gözlem yapan ekipler söz konusu depoya yükleme boşaltma yapan bir aracı tespit etti. Araçta ve söz konusu adreste yapılan aramalar ekiplerin şüphesini boşa çıkarmadı. Yapılan aramalarda sigara üretiminde kullanılan toplam 630 bin adet boş makaron yakalandı.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin, son olarak düzenlediği operasyonda ise Gümrükler Muhafaza Müdürlüğü ALO 136 Kaçakçılık İhbar Hattı'na gelen bir ihbar sonucunda bir depoya baskın düzenlendi. Depo içerisinde yapılan aramalarda, 39 koli içerisinde toplamda 975 kilogram kıyılmış kaçak tütün ele geçirildi.

Gümrük Muhafaza Ekiplerinin Ankara'da gerçekleştirdiği kaçak sigara operasyonlarında ele geçirilen 1 milyon 100 bin adet dolu makaron, 630 bin adet boş makaron ve 975 kilogram kıyılmış kaçak tütüne Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu kapsamında el konuldu.

Kaçak sigara üreticilerine yapılan operasyonlara ilişkin soruşturmalar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:54
Akşam 20:28
Yatsı 22:15