Kültür Yolu Festivali Ankara’da düzenlenecek

Geçen sene ilki gerçekleştirilen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, bu defa İstanbul’da ve Ankara’da yapılacak.

Ankara 20.05.2022, 18:30 İrem Durak
Kültür Yolu Festivali Ankara’da düzenlenecek

Kültür Yolu Festivali Ankara’da düzenlenecek

Geçen sene ilki gerçekleştirilen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, bu defa İstanbul’da ve Ankara’da yapılacak. Bakanlık tarafından gerçekleştirilen festivallerin yaygınlaştırılıp gelenekselleşmesi amaçlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleştirilen "Beyoğlu Kültür Yolu" ve "Başkent Kültür Yolu" festivallerinin tanıtım toplantısına katılım sağladı. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile ilgili yaptığı açıklamada Ersoy, "Festivali, öteki şehirlerimizi de dahil ederek festivallere dönüştürmeyi ve geleneksel şekle getirme kararı aldık. Bu ay Beyoğlu ile birlikte Başkent Kültür Yolu Festivali'ne de start veriyoruz." Şeklinde konuştu.

28 Mayıs'ta başlayacak olan festivaller, 16 günde 2 bine yakın etkinliğe ev sahipliği gerçekleştirecek ve 6 binden fazla sanatçıyı konuk edecek.

İSTANBUL’DA FESTİVAL ‘GLYKERİA’ İLE BAŞLAYACAK

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nin bu yıl, 53 farklı kültür sanat kurumunun da katılımıyla 84 noktada düzenleneceğinin altını çizen Ersoy, 4 bin 500'ün üzerinde sanatçının yer aldığı, bin 500'den fazla etkinlik yapılacağını kaydetti. Mehmet Nuri Ersoy, rebetiko müziğinin önde gelen isimlerinden Glykeria'nın, AKM Türk Telekom Opera Salonu'nda, açılışa özel bir konser vereceğini dile getirdi.

AKM'nin festival boyunca, operadan dijital sanatlara, sinemadan söyleşiye, tiyatrodan çocuk etkinliklerine kadar geniş yelpazede bir seçki sunacağını aktaran Ersoy, Sinan Operası’nın festival kapsamında bir kez daha AKM'de sahneye taşınacağını söyledi. Performanslarıyla dinleyicileri ve eleştirmenleri büyüleyen soprano Anna Prohaska’nın AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sahne alacağını söyleyen Ersoy, Mozart, Beethoven ve Haydn'ın bestelerini seslendirecek sanatçıya, şef Giovanni Antonini yönetimindeki Deutsches Symphonie-Orchester Berlin eşlik edeceğini belirtti.

SOKAK VE MEYDANLAR 16 GÜN SAHNEYE DÖNÜŞECEK

Bilkent Senfoni Orkestrası ve Fazıl Say'ın AKM'de kaçırılmaması gereken bir müzik şölenine imza atacağını sözlerine ekleyen Ersoy, "Ayrıca Don Kişot Balesi, Anadolu Ateşi, Troya, Amadeus ve daha niceleri var. Festival boyunca Opera Salonumuz benzersiz bir sanat şölenine ev sahipliği yapacak. Tunuslu ut üstadı Cafer Yusuf, caz, Hint müziği ve elektronik müziği İstanbullu müzikseverler için ustalıkla harmanlayacak. Haluk Bilginer 'Kral Lear', Sumru Yavrucuk 'Shirley Valentine' ve Ayça Bingöl 'Ben Anadolu' eseriyle tiyatroseverlere eşsiz bir seyir sunacak. AKM Tiyatro Salonumuz Fatih Erkoç ve Kerem Görsev birlikteliğine ev sahipliği yapacak ki ustalar ruhumuzu müziğe doyuracak. Çalışmalarıyla tüm dünyada büyük ilgi gören Refik Anadol'un Hz. Mevlana'dan esinle hazırladığı dijital enstalasyonu 'Rumi', festival boyunca AKM Tiyatro fuayede gezilebilecek." ifadelerini kullandı.

FÜREYYA KORAL SERGİSİ GALATAPORT’TA

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, İstanbul'un sokak ve meydanlarının festival süresince sahneye dönüşeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Galata Kulesi, Şişhane Meydanı, Fransız Sokağı, Tomtom Sokak, Odakule, Karaköy Vapur İskelesi ve daha pek çok yer, açık hava sahneleriyle festival havasını yaşatacak. Mazhar Alanson, Yeni Türkü, Ceylan Ertem, Emir Ersoy, Gökhan Türkmen, İrem Derici, Jabbar, Karsu, Melek Mosso, Metin Özülkü, Murat Boz, Murat Dalkılıç, Rafet El Roman, Sattas, Simge Sağın, Yedinci Ev, Can Bonomo ve daha nice popüler isim ücretsiz konserlerde sevenleriyle buluşacak. Galataport açık hava konserlerine ev sahipliği yaparken, burada gastronomiyle ilgili özel bir alan da kurulacak. Ziyaretçiler, Türkiye'nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreyya Koral'ın TBMM Koleksiyonu'nda yer alan sergisini yine Galataport'ta gezebilecek."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12