Mansur Yavaş’ın yaptığı suç duyurusu için “işleme konulmaması” kararı geldi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ABB Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal ile ilgili gerçekleştirdiği suç duyurusu için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kararını açıkladı.

Ankara 28.06.2022, 20:58 İrem Durak
Mansur Yavaş’ın yaptığı suç duyurusu için “işleme konulmaması” kararı geldi

Mansur Yavaş’ın yaptığı suç duyurusu için “işleme konulmaması” kararı geldi

Ankara Büyükşehir Belediye(ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ın ABB Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal ile ilgili, “görevi kötüye kullandığı” gerekçesi ile gerçekleştirdiği suç duyurusu için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘yasal unsurlar oluşmadığı gerekçesiyle işleme konulmaması’ kararını açıkladı.

ABB Başkanı Mansur Yavaş, ABB, ASKİ ile EGO’nun 2021 faaliyet raporlarının görüşülmüş olduğu 15 Nisan’daki Meclis toplantısında AK Parti Grup Başkanvekili Murat Köse’nin Mansur Yavaş’a yönelik dile getirdiği ‘kabile’ iddialarına müdahale edilmediği gerekçesi ile oturumu yöneten Meclis Birinci Başkanvekili Fatih Ünal ile ilgili “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Yavaş’ın suç duyurusu ile alakalı yürüttüğü soruşturma bitirildi.

TAZMİNAT DAVASI AÇILABİLİR

Kararda şikâyet edilen Belediye Meclis Başkanı’nın kanun tüzük ve yönetmeliklerin kendisine tanıdığı yetkileri kullanarak Belediye Meclisi’ni yönettiği belirtilerek oturumdaki konuşmada Yavaş’a yönelik söylenen iddialara ilişkin tazminat davası için hukuk mahkemelerine başvurulabileceği kaydedildi. Belediye Meclis Başkanı’nın Meclisi yönetim tarzı ile ilgili hususlardaki itirazın disiplin soruşturmasına konu edilebileceğinin ifade edildiği kararda şu değerlendirme yer aldı: “Şikâyetin bu nedenle görevi kötüye kullanma suçunun konusunu oluşturamayacağı, cezai yönden tahkikatı gerektirir bir durumun bulunmadığı, atılı görevi kötüye kullanma suçunun yasal unsurlarının bu nedenle oluşmadığı anlaşılmakla şikâyete konu dilekçenin işleme konulmamasına karar verilmiştir.”

MANSUR BEY ANKARA’NIN SORUNLARINA ODAKLANMALI

Kararı Hürriyet Ankara’ya değerlendiren ABB Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal, “Meclis Başkanvekili olarak ilgili yönetmelik ve mevzuatlar çerçevesinde oturumları yönetiyorum. Tüm Meclis üyelerine demokratik olarak söz hakkı veriyorum. Meclis üyesi arkadaşlarımız da gerekçeleriyle değinmek istedikleri konuları özgür bir şekilde anlatıyorlar. Oturumlarda sözü kesmek gibi bir lüksüm olamaz. Bu çerçevede yürüttüğümüz çalışmalarla ilgili Mansur Bey’in bu girişimi çok anlamsızdı. Beyhude bir çaba oldu. Mansur Bey’e tavsiyem bu gibi küçük işlerle uğraşmak yerine Ankara’nın gerçek sorunlarına odaklanmasıdır” dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Mayıs 2024
İmsak 03:36
Güneş 05:22
Öğle 12:50
İkindi 16:45
Akşam 20:08
Yatsı 21:47