Türkiye'de işsizlik var fakat işsiz yok

ATO Başkanı Gürsel Baran, işsizlik oranının eleman arandığı zaman neredeyse 'sıfır'a yaklaştığını belirtti.

Ankara 11.08.2021, 14:21 İrem Durak
Türkiye'de işsizlik var fakat işsiz yok

Türkiye'de işsizlik var fakat işsiz yok

ATO Başkanı Gürsel Baran, işsizlik oranının eleman arandığı zaman neredeyse 'sıfır'a yaklaştığını belirterek, "Türkiye'de işsizlik var fakat eleman aradığınız zaman kimse başvuru yapmıyor, başvursa da işi beğenmiyor" ifadelerine yer verdi.

Ankara Ticaret Odası(ATO) Başkanı Gürsel Baran, TÜİK’in açıklamış olduğu işsizlik oranlarıyla, çalışma hayatında yer alan gerçeklerin örtüşmediğini söylüyor. Baran, nitelikli eleman istihdam etmek isteyen tüccar ve sanayicilerin, kayıt dışı istihdam edilmekte olan Suriyeli ve Afgan şahıslar yüzünden, haksız rekabetle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Özellikle; inşaat, tekstil, sağlık, mobilya gibi sektörler içerisinde eleman bulmakta güçlük yaşandığını belirten Baran, “Türkiye’de işsizlik bulunuyor ancak eleman aradığınız zaman kimse başvuruda bulunmuyor, başvursa da işi beğenmiyor” şeklinde konuştu.

Yazılı bir açıklama yapan Gürsel Baran, herkesin Türkiye’nin gelişmesini istediğini ancak kimsenin bu gelişimi sağlayacak, sanayi ve ticarette çalışacak nitelikle eleman olmak istemediğini kaydetti.

“İstatistiklerdeki işsizler nerede ?” diyen Baran, “ 3 milyon 399 bin işsizin bulunduğu Türkiye’de işverenlerin inşaattan sağlığa, tekstilden mobilyaya kadar pek çok sektörde istihdam edecek nitelikli eleman bulmakta zorluk yaşanıyor” diye konuştu.

Sorunun işsizlikten ziyade mesleksizlik olduğunun altını çizen Gürsel Baran,

“207 üniversitenin bulunduğu ülkemizde, 3 milyonu ön lisans olmak üzere yaklaşık7,5 milyon üniversite öğrencimiz eğitim görüyor. Bu üniversitelerden mezun olan gençlerimizin bir bölümü eğitim gördüğü alanda aradığı işi, üyelerimiz olan işverenlerin de yine bir bölümü faaliyet gösterdiği alanda aradığı elemanı bulamıyor. Karşılıklı bu arayış, hem bireyler hem işletmeler için zaman kaybı başta olmak üzere birçok kayba yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Kamunun istihdam deposu olduğu algısının yıkılması gerektiğine de işaret eden Baran, eğitimin de sektörlerin ihtiyaçlarına göre planlanması gerektiğini belirtti.

Her beş gençten birinin işiz olduğu Türkiye’de sanayicinin ve tüccarın istihdam edecek ara eleman bulamadığını söyleyen Baran, “Oto camcısından, tornacıya, kalıpçıdan sıvacıya, pazarlamacıdan, depocuya kadar birçok meslek alanında ara elemana ihtiyacımız var” dedi.

Geçici koruma altında bulunan Suriyeliler ile Afganların kayıt dışı olarak istihdam edildiğine vurgu yapan Baran, nitelikli ara eleman istihdam etmek için önemli bir maliyet üstlenen tüccar ve sanayicinin, bu maliyeti üstlenmeden kayıt dışı istihdam sağlayanlarla rekabet etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Öte yandan Baran, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, orman yangınlarından zarar gören vatandaşlara destek olmak için TOBB’un başlattığı kampanyaya ATO’nun 1. 5 milyon lira katkıda bulunduğunu bildirdi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:54
Akşam 20:28
Yatsı 22:15