Yeni kavşaklar Ankara’ya kazandırılıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent’te trafik sıkışıklığının meydana geldiği noktalarda hem sürücülerin can güvenliğini hedefleyen hem de trafik yoğunluğunu azaltacak ulaşım projelerini teker teker yapmaya devam ediyor.

Ankara 28.08.2021, 03:28 İrem Durak
Yeni kavşaklar Ankara’ya kazandırılıyor

Yeni kavşaklar Ankara’ya kazandırılıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent’te trafik sıkışıklığının meydana geldiği noktalarda hem sürücülerin can güvenliğini hedefleyen hem de trafik yoğunluğunu azaltacak ulaşım projelerini teker teker yapmaya devam ediyor. Fen İşleri Daire Başkanlığı 25 Ağustos tarihinde iki dev ulaşım projesi için ihaleye çıktı. Rekor kırımların meydana geldiği ihalelerin birinde 47 firma teklif verirken diğerinde ise 10 firma teklif verdi.

    Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te güvenli ve konforlu ulaşım ağları sağlamak adına ulaşım altyapısında büyük projelere imza atmaya devam ediyor.

    İki önemli ulaşım projesi için start veren Büyükşehir Belediyesi, Bilkent-İncek Bulvarı’nı Niğde Adana Çevre Yolu’na bağlayacak alternatif yeni bir bulvar ile Turan Güneş Bulvarı üzerindeki TRT Genel Müdürlüğü önüne katlı kavşak inşa edecek.

     Fen İşleri Daire Başkanlığı, 25 Ağustos’ta iki yeni proje için ihaleye çıktı.

47 FİRMA TEKLİF SUNDU, YÜZDE 37,48 KIRIM GERÇEKLEŞTİ

     Büyükşehir Belediyesi kent ulaşımı kadar merkezden il dışına çıkışı kolaylaştıracak çevre yolu bağlantılarını artırarak trafiği rahatlatmayı amaçlıyor.

     Bu kapsamda Eskişehir Yolu üzerindeki Bilkent Diyanet Camii Kavşağı’nı önce İncek Bulvarı’na devamında da Niğde Adana Çevre Yolu Kavşağı’na bağlamak üzere yeni bir bulvar yapımı için ihaleye çıkan Büyükşehir Belediyesi, firmaların yoğun ilgi gösterdiği ihalenin kesinleşmesinin ardından yapım çalışmalarına başlayacak.

     Yaklaşık maliyeti 54 milyon 655 bin 689 TL olan ihaleye 47 firma teklif sunarken, ihalede kırım oranı yüzde 37,48 oranında gerçekleşti. ABB TV ve Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan ihale sonucu ihale komisyonunun değerlendirmesinin ardından önümüzdeki günlerde açıklanacak.

 KONYA YOLU’NA ALTERNATİF BULVAR OLACAK

     Konya Yolu’na alternatif bulvar olacak ve Konya Yolu’nun trafiğini rahatlatacak 11 kilometrelik bağlantı yolu, 4 gidiş 4 geliş şeritten oluşacak.

     Yeni bulvar sayesinde şehir dışından gelen araçlar; Konya Yolu’na (Mevlana Bulvarı) girmeden yeni bağlantı yolunu kullanarak İncek Çayyolu, Ümitköy, Beytepe, Eskişehir Yolu, Bilkent ve Şehir Hastanesi’ne daha kolay ulaşım sağlayabilecek.

     İncek Bulvarı Kavşağı’nda ayrıca ihalesi daha sonra yapılacak bir altgeçit de inşa edilecek. 4 gidiş-4 geliş şerit olarak hizmet verecek altgeçit üzerinde yer alacak sinyalize kavşak sayesinde de Çankaya Turan Güneş Bulvarı ile İncek Bulvarı yönünde ulaşım sağlanacak.

TURAN GÜNEŞ BULVARI’NDA İKİNCİ KATLI KAVŞAK PROJESİ

     Fen İşleri Daire Başkanlığı, kentte trafik sıkışıklığının yaşandığı noktaların başında yer alan Turan Güneş Bulvarı üzerinde katlı kavşak projelerini hayata geçirdi.

      Daha önce Panora önü katlı kavşak ihalesini gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi şimdi de TRT Genel Müdürlüğü önüne katlı kavşak yapımı için ihaleye çıktı.

KATLI KAVŞAK 2 GİDİŞ-2 GELİŞ OLACAK

     Yaklaşık maliyeti 35 milyon 470 bin 594 TL olan “TRT Genel Müdürlüğü Önü Katlı Kavşak Yapım İşi”  ihalesine 10 firma teklif sunarken, ihalede kırım oranı yüzde 21 oranında gerçekleşti.

     Turan Güneş Bulvarı üzerinde trafiğin nefes almasını sağlayacak projeyle kesintisiz trafik akışı amaçlanırken, TRT Genel Müdürlüğü önüne yapılacak 700 metre uzunluğundaki katlı kavşak, 2 gidiş-2 geliş şeritten oluşacak.

      Katlı kavşak kapsamında inşa edilecek alt geçit ile de Turan Güneş Bulvarı üzerinde araçların trafik ışıklarında beklemeden kesintisiz akışı sağlanacak. Bölgede ikamet eden vatandaşlar, sinyalize dönel kavşaklar sayesinde Ürdün Caddesi’ne, Ürdün Caddesi yönünden de Doğukent Bulvarı ve Tapu Kadastro Kavşağı’na doğru daha kolay ulaşabilecek.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59