Ağaçlandırma seferberliği kahramanlarının gururu

Konya'nın Akşehir ilçesinde bozkırı ormana dönüştürebilmek adına 1958 senesinde başlatılmış olan seferberliğe katılan Şükrü ve Mevlüt Karakoyun kardeşler, sağlıklı yaşam sürmelerini ormana borçlu olduklarını ifade ediyorlar.

Gündem 12.04.2022, 20:00 İrem Durak
Ağaçlandırma seferberliği kahramanlarının gururu

Ağaçlandırma seferberliği kahramanlarının gururu

Konya'nın Akşehir ilçesinde bozkırı ormana dönüştürebilmek adına 1958 senesinde başlatılmış olan seferberliğe katılan Şükrü ve Mevlüt Karakoyun kardeşler, sağlıklı yaşam sürmelerini ormana borçlu olduklarını ifade ediyorlar.

Konya'nın Akşehir ilçesinde bozkırı ormana dönüştürebilmek için 64 sene önce başlatılmış olan seferberliğe katılan Şükrü ve Mevlüt Karakoyun kardeşler, gurur duydukları eserleri sayesinde 7 haneli mahallede doğa ile iç içe yaşamını sürdürmeye devam ediyor.

Sultan Dağı eteklerinde kurulu olan Tekke Mahallesi'nde 1958'de başlayan ağaçlandırma seferberliğinde ilk vakitlerde işçi olarak görev alan, ardından da gönüllü olarak çalışmalar yürüten Şükrü ve Mevlüt Karakoyun kardeşler, kıraç toprakların ağaçlandırılabilmesi için büyük çaba sarf etti.

Afyonkarahisar Çay'dan Konya'nın Doğanhisar ilçesine uzanan Sultan Dağı'ndaki seferberliğe katkı sunan Karakoyun kardeşler, yıllar içinde dikimini yaptıkları fidanların bakımını da gönüllü olarak üstlendi.

Geleceğe armağan ettikleri ormanların arkasındaki büyük emeğin hatırlanmasını isteyen Karakoyun kardeşler, ağaçlandırma çalışmalarının önemine işaret ediyor.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ "İYİ Kİ VARSINIZ" PAYLAŞIMI YAPMIŞTI

Sultan Dağı'ndan akan çayın yanı başına kurulu, tarım ve hayvancılığın yapıldığı taş evleriyle dikkati çeken mahallede yaşayan 91 yaşındaki Şükrü ve 90 yaşındaki Mevlüt Karakoyun kardeşler, eserleriyle gurur duyuyor.

Karakoyun kardeşler, sağlıklı yaşamlarını ormana borçlu olduklarını belirtiyor.

Bölgenin çehresini değiştiren seferberliğe katılan 5 kardeşten hayatta olan Şükrü ve Mevlüt dede, 7 haneli mahallede doğayla iç içe yaşamını sürdürüyor.

Karakoyun kardeşler, yaşları ilerlediği için artık kendileri gidemese de yürütülen ağaçlandırma çalışmalarına yürekten destek veriyor

Orman Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından, fotoğraflarıyla Karakoyun kardeşler için geçen yıl "Yeşil vatana gönül verdiler, ömür verdiler. Şimdilerde ise o ağaçların etrafında yaşıyorlar. İyi ki varsınız" paylaşımında bulundu.

Mevlüt Karakoyun, mahalledeki evde eşi ve çocuklarıyla yaşadığını söyledi:

Gençliğini yeşile adadığı için gururlu olduğunu anlatan Karakoyun, 60 yılı aşkın sürede sürekli doğada olduğunu, diktikleri fidanların ağaca dönüşmesini mutlulukla izlediğini söyledi.

Karakoyun, emekli olduğunu ve mahalleden hiç ayrılmadığını belirterek, "Yükseğe oturuyor köye girenlere bakıyorum. Kimdir, nedir, ormana zarar verir mi' diye gözetliyorum. Bunlar kolayla olmadı. Burada hayvanlar ve insanlar sebepleniyor. Kıraç yamaçlar zorluklarla böyle yeşerdi. Fidan dikmeyle iş bitmiyor, bakmak lazımdı. Ömrümüz bu dağda geçti. Şimdi oturuyoruz, hamdolsun havasından istifade ediyoruz" diye konuştu.

"BUNLARI KORUMAK, YENİLERİNİ DİKMEK LAZIM"

Şükrü Karakoyun ise seferberliğin heyecanla yürütüldüğünü, bugünleri adeta geçmişte gördüğünü dile getirdi.

Mahalleye hikayesini dinlemek için ziyarete gelenler olduğunu anlatan Karakoyun, "Gençler geliyor, merak ediyorlar. Onlara emanet artık. Bu çalışmaların devamı için tecrübelerimizi anlatıyoruz. Sabır gerektiren bir iş. Zorluklara karşı inanmak lazım. Bunları korumak, yenilerini dikmek lazım. Orman teşkilatı bunu güzel yapıyor" dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:54
Akşam 20:28
Yatsı 22:15