Ankara’da pazar yerleri açık mı?

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Pazar Yerleri” konu başlığı olan genelge gönderdi.

Gündem 08.05.2021, 14:58 İrem Durak
Ankara’da pazar yerleri açık mı?

Ankara’da pazar yerleri açık mı?

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Pazar Yerleri” konu başlığı olan genelge gönderdi. Genelgeye göre tam kapanma süreleri içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelmekte olan Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında yalnızca yaş sebze/meyve bir de fide satışı gerçekleştiren pazaryerleri açık tutulacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide gereksinimlerini temin edebilmeleri amacıyla ikametlerine en yakın yerde olan pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

Peki genelgede neler yazıyor? Ankara’da pazar yerleri açık mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede aşağıdaki maddeler sıralandı ve 81 İl Valiliğine gönderilerek gerekenlerin ivedilikle yapılması istendi. İşte genelgedeki konular;

  • Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşlarımızın yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.
  • Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.
  • Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.
  • Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.
  • Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.
  • Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.
  • Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.
  • İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.
  • Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen mesleki faaliyet belgesi ile ticari araç görevlendirme belgesini ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07