Belediye ekmeğe zam yapmamak için kendi buğdayını ekiyor

Bursa'da 3 senedir 400 gram ekmeği 1 TL'den satmakta olan Kestel Belediyesi, önümüzdeki 2 sene için de ekmeğe zam yapmamak için kendi buğdayının ekimini yapacak.

Gündem 17.06.2022, 21:30 İrem Durak
Belediye ekmeğe zam yapmamak için kendi buğdayını ekiyor

Belediye ekmeğe zam yapmamak için kendi buğdayını ekiyor

Bursa'da 3 senedir 400 gram ekmeği 1 TL'den satmakta olan Kestel Belediyesi, önümüzdeki 2 sene için de ekmeğe zam yapmamak için kendi buğdayının ekimini yapacak. Bin 300 dönümlük alanda çalışma yaptıklarını ifade eden Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, hem dar gelirli vatandaşların hem de boş ve atıl arazilerin değerlendirilmesi ile çiftçilerin kazanç elde edeceğini belirtti.

3 sene önce 1,25 liradan satmış oldukları 400 gram ekmeğe zam yapılması yerine 1 TL'ye çeken Kestel Belediyesi, önümüzdeki 2 sene boyunca ekmeğe zam yapmamak adına kendi buğdayını ekip, kendi ununun üretimini sağlayacak.

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, bunu yapabilmek için önümüzdeki 2 sene süresince ihtiyaçları olan 800 ton un için bin 300 dönüm arazide buğday ekimi yapacaklarını ifade etti. Bursa merkezde 200 gram ekmeğin fiyatı 4 TL'ye yükselirken, yalnızca Kestel Belediyesi'nin 1 TL'den sattığı 400 gram günlük 6 bin adet ekmekle yaklaşık 2 bin hanenin aile bütçelerinde ayda 1 milyon 250 bin TL tasarruf yapmaları sağlanıyor. Bu rakam önümüzdeki yıl zam yapılmayacağı için dar gelirli ailelere 30 milyon lira katkı anlamına geliyor.

'Yardımlaşma ve dayanışma bizim en güzel değerimiz'

Özellikle pandemi sürecinde binlerce ihtiyaç sahibi hanenin elektrik ve su faturalarının ödenmesi, binlerce aileye gıda yardımı, market alışveriş kartı, bakkal veresiye defterlerinin ödenmesi, iş yerlerini kapatan esnaf ve çalışanlarına destek olarak önemli sosyal yardım çalışmaları ile adından söz ettiren Kestel Belediyesi, gelecek 2 yıl boyunca da Türkiye'nin en ucuz ekmeğini satmaya devam edecek.

Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, dünyada her alanda yaşamı durdurma noktasına getiren pandemi, iklim krizi ve savaşlar nedeniyle yaşanan ekonomik daralmadan küresel ekonomin önemli bir aktörü olan Türkiye'nin etkilenmemesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, "Bizi, biz yapan en büyük değerimiz ve özelliğimiz yardımlaşma ve dayanışma. Bizler de bu süreçte dar gelirli ve ihtiyaç sahiplerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Yunus'un dediği gibi 'Bölüşürsek tok, bölünürsek yok oluruz'' dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07