Bir Türlü Ders Çıkarmıyorlar!

Turgut V. adında bir kişi ve beraberindekiler, Dogecoin madenciliği ismi altında sistem kurarak yatırımcıları kendine çekti ve paralarını sisteme aktarmalarına neden oldu.

Gündem 25.08.2021, 19:26 İrem Durak
Bir Türlü Ders Çıkarmıyorlar!

Bir Türlü Ders Çıkarmıyorlar!

Turgut V. adında bir kişi ve beraberindekiler, Dogecoin madenciliği ismi altında sistem kurarak yatırımcıları kendine çekti ve paralarını sisteme aktarmalarına neden oldu. Ancak Turgut V., sistemin dördüncü ayında sistemi kapatıp paraları alarak kayboldu.

Geleceği şekillendireceği düşünülen kripto para sektörü, ülkemizde birkaç defa oldukça kötü örneklerle karşımıza çıkmıştı. Thodex adında kripto para borsası milyonlarca dolarlık bir vurgun yapmış, sonrasında da bazı küçük borsalar ile ilgili de tartışmalar açılmıştı. Bugün ise bir dolandırıcılık vakası daha ortaya çıktı. Ancak bu kez yapan bir borsa değil, bir kişiydi.

Turgut V. adında şüpheli, 1.500 kişiden toplamış olduğu yaklaşık bir milyar değerinde olan Dogecoin (DOGE) ile kayıplara karıştı. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, olay ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Turgut V.’nin yurt dışına çıkışı yasaklandı. Yüzlerce kişi çok büyük zarara uğradığını aktarırken olayın nasıl gerçekleştiğiyse yalnızca kripto para sektörü hakkında değil, birçok konu hakkında ders niteliğindeydi.

Hiçbir güvenilirliği olmayan kişilerce açılan sistemle ilk aylarda kazandırıldı ve daha çok kullanıcı toplandı:

TV 100’den Hilal Yıldırım’ın haberine göre Turgut V., birebir görüşmeler ve lüks mekanlarda tanıtımlar düzenledi ve böylece yatırımcıları kendine çekmeyi başardı. Yatırımcıları bir Telegram kanalında topladı ve bu kişilerin elindeki parayı kendi sistemine aktarmalarını sağladı. Sonuç olarak 1.500 kişi parasını sisteme yatırdı.

Kendisinin kurduğu sistem, ‘Dogecoin mining’ adını taşıyordu, yani sistem kripto para madenciliği yapıyordu. Aktarılan bilgilere göre yatırımcılar, ilk üç ay boyunca sistemden düzenli olarak kâr paylarını alabildi. Dördüncü aya gelindiğindeyse sistemde 350 milyon adet Dogecoin toplandı. Sistemin dördüncü ayındaysa Turgut V. tarafından sistem kapatıldı.

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı, Turgut V.’nin yanı sıra beraberindeki 11 şüpheli hakkında soruşturma başlattı. Dogecoin’lerini sisteme koyan mağdurlardan Ecem Ashyrova, şu ifadeleri kullandı.

“4 milyon Dogecoin yatırdım. TL olarak 12 milyon TL zararım var şu an. 40 günlük bir paketle yüzde 100 kazanacağımız vaat edilmişti ama elimizdeki avucumuzdaki gitti.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:49
Güneş 05:34
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:16
Yatsı 21:54