Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek eğitim öğretim yılı için açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek eğitim öğretim yılı için bir yenilik daha yapacaklarını duyurdu.

Gündem 02.06.2022, 17:51 İrem Durak
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek eğitim öğretim yılı için açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek eğitim öğretim yılı için açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek eğitim öğretim yılı için bir yenilik daha yapacaklarını duyurdu. Erdoğan, ücretsiz dağıtılan ders kitapları ile yardımcı kaynakları da öğrencilere vereceklerini, yıl sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı teslim edeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde ''Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması ve Ödül Töreni''nde konuşma yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından bir kısım satır başları şu şekilde:

''Milletin evine hoşgeldiniz. Külliyelerin temelinde halka hizmet anlayışı bulunur. Dün Pakistan Başbakanı burada bulundu ve kendine gezmende yarar var dedim. Bugün Millet Kütüphanesi'ni gezdiler. Dünyada Millet Kütüphanesi'nin eşi benzeri neredeyse bulunmuyor. Önemli olan birileri ne yapıyor değil birilerinin yaptığını geçebiliyor muyuz? Bu proje için birçok mimar arkadaşıma dünyayı dolaşacaksınız oralardan beğendiğinizi alacaksınız ondan sonra projelendirip küllliyemize milletimizin evini yapacağız dedim.

''BATI'NIN AHLAKSIZLIĞINI DEĞİL İLMİNİ ALACAKSIN''

Batı'nın ahlaksızlığını değil ilmini alacaksın ona da kendi mührünü vuracaksın. İstanbul'da da Rami Kışlamızı aynen burası gibi bir kongre merkezinin dışında orayı da kütüphaneye çeviriyoruz. Orası bu bu yıl sonu veya önümüzdeki yılbaşı bitecek.

''BİRİLERİNİN NEIL ARMSTRONG'U VARSA BİZİM DE AHMET'İMİZ, AYŞE'MİZ VAR''

İnşallah içinizden birileri, bir veya ikisi uzaya gidecek mi? Gidecek. Birilerinin Neil Armstrong'u varsa bizim de Ahmet'imiz Ayşe'miz Fatma'mız var. Altyapısını yaptık, hazırlıklar devam ediyor.

''BU ÜLKEDE BİR DAHA BORALTAN KÖPRÜLERİ OLSUN İSTEMİYORUZ''

Bu ülkede darbe sadece siyaset kurumuna, mili iradeye yapılmadı. Darbelerin asıl yıkıcı etkisi eğitim başta olmak üzere gençlerin geleceğini şekillendiren alanlarda görüldü. Mesleki eğitimin önü kesilerek gençlerimizin geleceği karartıldı. Genç kızlarımızın eğitim hakkı başörtüsü bahanesi ile engellenerek ayrımcılık yapıldı. Şimdi hukuk nutku atanlar geçmişte yapılan ayrımcılığa ses çıkarmamıştır. Boraltan Köprüsü hadisesini bilir misiniz bilmiyorum. Mehmetlerimiz düşman tarafından şehit edildiler. Bu ülkede bir daha Boraltan Köprüleri olsun istemiyoruz.

TERÖRLE MÜCADELE MESAJI

Teröristlerin inlerine girip onları gömmeye devam edeceğiz. Şehitlerimiz var ama şehitlerimizin on katı on beş katı öldürülen teröristler var.

''BU SENEKİ TEKNOFEST SAMSUN'DA''

Bu sene TEKNOFEST'i Samsun'da gerçekleştireceğiz. Geçmişte ülkemizde en büyük sıkıntı ders kitaplarıydı. Biz ders kitabı bulamazdık.''YARDIMCI KAYNAKLAR ÜCRETSİZ VERİLECEK''

Şu ana kadar yaklaşık 4 milyar kitabı ücretsiz dağıttık. Önümüzdeki yıl bir yenilik daha yapıyoruz. Ücretsiz ders kitaplarıyla birlikte yardımcı kaynaklarımızı da öğrencilerimize ulaştıracağız. Sene sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı teslim ediyoruz.

ÜCRETSİZ YAZ OKULU UYGULAMASI

Bu yıl bilim ve sanat merkezlerinde ücretsiz yaz okulu uygulamasını başlatıyoruz. Anaokulundan yüksek öğretime kadar devletin tüm imkanlarıyla sizin yanınızdayız. Siyasi bağımsızlığımızın sembolü olan milli teknoloji hamlesini sizinle başaracağız. Türkiye bu yıl ilk çeyrekte yüzde 7,3 büyüme kaydetti. İhracatımızın her ay rekor kırıyor olması işte bundan.

TÜRKİYE'NİN MİLLİ UZAY PROGRAMI

Uzay misyonunu küçümseyenlere rastlıyoruz. Biri çıkmış 'Her şey bitti şimdi sıra uzaya mı geldi?' diyor. Bunlar gökyüzüne kağıttan uçak bile fırlatamaz.

UZAY PROGRAMINA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?

2023 yılında bir Türk vatandaşını uzaya göndereceğimizi ilan etmiştik. 35 bin kişi sisteme kaydoldu. Başvurular 23 Haziran akşamına kadar devam edecek.

''UZAY YARIŞINDA EN ÖN SAFLARDA YER ALACAĞIZ''

Biz uzay yarışında olacağız, hem de en ön saflarda yer alacağız. O göndereceğimiz evladımız belki de bu salonda.''

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59