Diyanet kredi kartı ile kurban alacakları uyardı!

Diyanet: Kurban bedelinin kredi kartı ile ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez.

Gündem 29.06.2022, 20:29 İrem Durak
Diyanet kredi kartı ile kurban alacakları uyardı!

Diyanet kredi kartı ile kurban alacakları uyardı!

Diyanet: Kurban bedelinin kredi kartı ile ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Fakat kredi kartı borcunu zamanında ödemek ve gecikmeden kaynaklanacak faizli işleme düşmemek gerekir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kurban kesmek ile mükellef olanların kurbanlık hayvanı nakit alabilecekleri gibi kredi kartı ile de tek çekim ya da vadeli olarak da alabileceğini duyurdu.

Din İşleri Yüksek Kurulundan gelen açıklamada, maddi imkanı bulunanların ilahi rızayı kazanmak adına kurban olarak keçi, koyun, sığır, manda ile deve kesebileceği ifade edildi.

Koyun ve keçinin yalnızca bir kişi adına, deve, sığır ve mandanın ise bir kişiden 7 kişiye kadar ortak kurban edilebileceği açıklandı. Açıklamada, "Ortakların tamamının niyetinin ibadet olması gerekir. Kurbanlıklar, mutlaka kurban kesim günleri içerisinde kesilmelidir. Kesim gerçekleştirilirken hem kurbanlık hayvanın hem de kesimi gerçekleştirenlerin zarar görmemesi için gerekli tedbirlerin alınması ve çevre temizliği gibi hususlara azami derecede dikkat edilmesi gerekir." bilgisi verildi.

Bir kurban hissesinin yalnızca bir kişi için olduğu hatırlatılan açıklamada, "Küçükbaş bir hayvana birden fazla kişinin ortak olması ya da büyükbaş bir kurbanlığa 7'den fazla kişinin hissedar olması caiz değildir." ifadesi kullanıldı.

Büyükbaş bir kurbanlığın hissedar sayısının mutlaka 3, 5, 7 gibi tekli sayılarda olması gerektiği anlayışının doğru olmadığı, bir büyükbaş hayvana 7 kişinin ortak olabildiği gibi 6 kişinin de ortak olabileceği kaydedildi.

- "Kurban bedelin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez"

Ortakların her birinin niyetinin Allah rızası için kurban kesmek olmasının kurbanın geçerli olması için yeterli olduğu vurgulanan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

"Kurban kesmekle mükellef olan şahıs, kurbanlık hayvanı nakit olarak alabileceği gibi kredi kartıyla tek çekim veya vadeli olarak da alabilir. Kurban bedelinin kredi kartıyla ödenmesi kurbanın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak kredi kartı borcunu, ödeme tarihinde ödemek ve gecikmeden kaynaklanan faizli işleme düşmemek gerekir. Kredi kartıyla vadeli olarak kurban alırken, vadeyi bankanın uygulaması halinde ilave bir ücret ödenirse kesilen kurban geçerli olmakla birlikte faizli işlem sebebiyle ayrı bir günah söz konusu olacağı için bundan sakınmak gerekir."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:52
Akşam 20:26
Yatsı 22:13