Eda Nur'a cinsel saldırı davasında beraat gerekçesi açıklandı

Geçtiğimiz sene Ankara'daki bir apartmanın 15. katından atlayarak yaşamını sonlandıran Eda Nur Kaplan'a cinsel saldırı iddiası ile ilgili görülen davanın gerekçesi duyuruldu.

Gündem 08.06.2022, 18:10 İrem Durak
Eda Nur'a cinsel saldırı davasında beraat gerekçesi açıklandı

Eda Nur'a cinsel saldırı davasında beraat gerekçesi açıklandı

Geçtiğimiz sene Ankara'daki bir apartmanın 15. katından atlayarak yaşamını sonlandıran Eda Nur Kaplan'a cinsel saldırı iddiası ile ilgili görülen davanın gerekçesi duyuruldu. Eda Nur'un ölümünden 1 hafta önce cinsel saldırı ile ilgili şikayetçi olduğu sanıklar, dosyada eylemin rıza dışı gerçekleşmiş olduğuna dair bir delil bulunmadığı için serbest kalmış.

Eda Nur Kaplan ifadesi ortaya çıktı: Yarı baygındım, karşı koyamadım

Ankara'da 18 yaşında olan Eda Nur Kaplan'a cinsel saldırı iddiası ile yargılanan ve beraat eden iki sanık ile ilgili davanın gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, her iki sanık yönünden eylemin rıza dışı gerçekleşmiş olduğuna dair dosyada bir delil bulunmadığı ifade edildi. 

Eda Nur Kaplan, geçen sene 7 Ağustos'ta ablası Güler Kaplan'ın erkek arkadaşının Çankaya Alacaatlı Mahallesi'nde yer alan 15'inci kattaki evinin balkonundan atlayarak yaşamını sonlandırdı.

Kaplan, intihardan önce annesine, "Anne küçük kızın bazı şeylere dayanamıyor artık. Kızını çok harcadılar. Kimseye bir şeyini anlatamadı. Hep içine attı. Ama o da çok birikti. Dayanamıyor artık. Hiçbir şeyin güzel olacağına inancı kalmadı. Hakkımı yerde bırakmayın lütfen" mesajı gönderdi.

İNTİHARDAN BİR HAFTA ÖNCEKİ 'CİNSEL SALDIRI' ŞİKAYETİ

Kaplan'ın ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında intiharından 1 hafta önce kendisine cinsel saldırıda bulunduklarını ileri sürerek şikayette bulunduğu Yusuf G. ve Mehmet A. gözaltına alınıp tutuklandı.

 Eda Nur'un ifadesinde, 31 Temmuz gecesi Yusuf G. ile kendisini 'Tayfur' olarak tanıtan Mehmet A'nın otelde rızası olmadan zorla kendisiyle cinsel ilişkiye girdiklerini, yarı baygın olduğu için karşı koyamadığını söylediği belirtildi.

SAVCI 18 YIL, MAHKEME BERAAT DEDİ

İki 2 sanık hakkında Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan dava açıldı. İntiharından 1 hafta önce mekanda eğlendikten sonra otele götürdükleri Eda Nur Kaplan'a cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen sanıklardan Yusuf G, yargılama sırasında adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

İKİ SANIK DELİL YETERSİZLİĞİNDEN BERAAT ETTİ

13 Mayıs 2022 tarihinde görülen karar duruşmasında savcı mütalaasını açıklayarak, sanıkların 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 18’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti ise her iki sanığın da delil yetersizliğinden beraatlarına karar verdi. Sanık Mehmet A. hakkındaki kararın oy birliği, sanık Yusuf G. hakkındaki kararın ise oy çokluğu ile alındığı belirtildi. Kararla birlikte tutuklu sanık Mehmet A'nın tahliyesine de hükmedildi.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

Mahkemenin gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, sanıkların beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumda olan kişiye karşı cinsel saldırı suçunu gerçekleştirdikleri hususunda soyut, şüpheden uzak, cezalandırmaya yeter bir delile ulaşmanın mümkün olmadığı belirtildi.

''RIZA DIŞI BİR DELİL YOK''

Dosyadaki beyanlar ile birlikte sanık savunmaları karşılaştırıldığında, sanıkların mağdur ile rızası dışında ilişkiye girdikleri hususunda somut bir delilin söz konusu olmadığı vurgulandı.

Kararda, 'nitelikli cinsel saldırı' suçunun şartlarının dosyada bulunmadığının, hem adli tıp raporları, hem dosyaya sunulan Yargıtay içtihatları, sanık savunmaları, kovuşturma aşamasında dinlenen tanık beyanları ile sabit olduğu vurgulandı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07