Hastanede dalağını kaybettiler!

Yalova'da ‘dalak büyümesi’ teşhisi konulup ameliyata alınan Ahmet Kral'ın (55) dalağı, hastalık nedeninin belirlenmesi için İstanbul'daki bir hastaneye gönderildiği esnada kayboldu.

Gündem 06.05.2022, 23:15 İrem Durak
Hastanede dalağını kaybettiler!

Hastanede dalağını kaybettiler!

Yalova'da ‘dalak büyümesi’ teşhisi konulup ameliyata alınan Ahmet Kral'ın (55) dalağı, hastalık nedeninin belirlenmesi için İstanbul'daki bir hastaneye gönderildiği esnada kayboldu. Ardından yaşananlar ise hastanın hayatını sarstı.

Geçtiğimiz sene hastalığı sebebi ile Yalova'da özel bir hastanede dalağı alınan ve patolojiye götürülürken dalağı kaybedilen Ahmet Kral ismindeki vatandaş, o günden sonra ‘Dalak Büyümesi' teşhisi konulan hastalığına çözüm aradı.

Yalova'da hastane hastane dolaşan Kral, son olarak Bursa’ya gitti. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaklaşık 1 sene sonra pankreas kanseri teşhisi konan Ahmet Kral'a doktorlar kötü haberi vererek dalak sebebi ile kanserin tüm hücreleri sardığını söylediler.

Hastalığına bir yıldır teşhis konulamadığına vurgu yapan Ahmet Kral, bir yıl önce alınan numunelerin acısını yaşadığını belirtti.

“HESABINI KİM VERECEK?”

O dönem teşhis konulmasının önemine dikkat çeken Ahmet Kral, “2021 yılında İstanbul'a patolojiye gönderilen dalağım kaybedildi. Dalak büyümesi teşhisi konuldu ancak Bursa'da yapılan tetkiklerde hastalığımın pankreas kanseri olduğu açıklandı. Doktorlarım bir yıl önce dalağımın kaybolması nedeni ile çok vakit kaybedildiğini ve kanserin tüm hücreleri sardığını söylediler. Bunun hesabını kim verecek. Göz göre göre beni ölüme yolladılar. O günden sonra hukuki süreci başlattım ancak hastalığıma derman bulamadım. Şuan Bursa'da tedavi görüyorum” dedi.

“DALAĞIM NEREDE?”

Dalağın Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen kargo yerine başka bir kargo şirketiyle ‘standart kargo’ ibaresiyle gönderildiğini öğrenen ve hastane yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunan Kral, ‘Dalağım nerede?’ diyerek duruma tepki gösterdi.

Kral'ın avukatı Musap Nayman ise “Yönetmelikte patolojik incelemeye gönderilecek organlarla ilgili 3 aşamalı paketlenme şartı bulunmaktadır. 2238 sayılı kanuna göre de organ nakli veya taşıması Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Onaylı kargo şirketleri tarafından yapılır' ibaresi vardır. Gönderilen kargo şirketi, bakanlık tarafından izin alınmış bir şirket değildir” dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59