Kiracı Evden Çıkarken Evini Boyamalı Mı?

Hukuka göre kiracının evden çıktığında evi boyamak zorunda olup olmadığına gelin birlikte bakalım.

Gündem 04.12.2020, 01:10 İrem Durak
Kiracı Evden Çıkarken Evini Boyamalı Mı?

Kiracı Evden Çıkarken Evini Boyamalı Mı?

Hukuka göre kiracının evden çıktığında evi boyamak zorunda olup olmadığına gelin birlikte bakalım.

Hukukçu olanlar daha iyi bilirler ama bazı kaynaklara göre hukuk boyaların yıpranmasını normal kullanımın sonucu olarak görüyor ve dairenin boyalı olarak teslim edilmesinin söz konusu olmadığını belirtiyor.

Kanun Hükmü

6098 sayılı Borçlar Kanunu’na göre “kiralananın geri verilmesi” başlığında 334. Maddeye göre;

“Kiracı kiralananı ne durumda teslim almışsa, kira sözleşmesinin bitiminde o durumda geri vermekle yükümlüdür. Ancak, kiracı sözleşmeye uygun kullanma dolayısıyla kiralananda meydana gelen eskimelerden ve bozulmalardan sorumlu değildir.”

Örnek bir karar;

Yargıtay 6. Hukuk dairesinin esas 2012/9132, karar:2014/2227 ve 27.02.2014 tarihindeki kararına özetle şu ifadelere yer verilmiştir:

“o halde, somut olayda davalı kiracı, sadece ve ancak, kira süresi içerisinde kiralananın hor kullanılması nedeniyle oluşan zararlarla sınırlı olarak kiralayana karşı sorumludur.

dolayısıyla, hor kullanma iddiasının ileri sürüldüğü eldeki davada, yerel mahkemece öncelikle bu yön üzerinde durulmalı, kiralananda varlığı saptanan hasarların hor kullanım sonucunda oluşup oluşmadığı belirlenmelidir.

delil tespiti raporunda kiralananda mevcut hasarlar tek tek açıklanmış ve taşınmazda hor kullanımdan kaynaklanan ve normal kullanımdan kaynaklanan hasarlar ayrı ayrı belirtilmiştir. nitekim bu ayırım mahallinde yapılan keşif sonucu alınan bilirkişi raporuyla da ortaya konulmuştur.

buna göre tavandaki kirlenmeden dolayı ve boya badanada meydana gelen hasarlar normal kullanım, kırılan cam bedeli de hor kullanım olarak belirlenmiştir.

bu durumda, normal kullanımdan kaynaklanan hasarlardan dolayı borçlar kanunu’nun 266/2 nci maddesi uyarınca ve tersini öngören bir sözleşme hükmünün de bulunmaması karşısında, kiracının tazminat sorumluluğu bulunmadığından yazılı şekilde hem normal hem de hor kullanımdan kaynaklanan hasarlara hükmedilmesi doğru değildir.”

Sözleşmeye madde konsa ne olur?

Cevap yine hukuktan alınsın:

6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun “kiralananın geri verilmesi” ile alakalı 334. Maddesine göre;

Kiracının, sözleşmenin sona ermesi hâlinde, sözleşmeye aykırı kullanmadan doğacak zararları giderme dışında, başkaca bir tazminat ödeyeceğini önceden taahhüt etmesine ilişkin anlaşmalar geçersizdir.

Açıklaması;

İlgili kanun hükmünden de anlaşılacağı üzere, kira sözleşmesinde “boyalı alındı-boyalı teslim edilecektir” ibaresinin yer alması hiçbir hüküm ifade etmemektedir. Yani kiracı yukarıdaki ilk örnekte de yer aldığı üzere evi boyalı teslim etmek zorunda değildir. Tabi eksilmelerin normal kullanımdan kaynaklanması hususu atlanmamalıdır.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59