Kırmızı bültenle aranan terörist öldürüldü

İçişleri Bakanlığı tarafından, 'Azat Kendal' kod adındaki terörist Necati Utku Kiraz ve 1 teröristin, Diyarbakır'da eylem hazırlığı yaparken etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Gündem 18.07.2022, 23:10 İrem Durak
Kırmızı bültenle aranan terörist öldürüldü

Kırmızı bültenle aranan terörist öldürüldü

İçişleri Bakanlığı tarafından, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranmakta olan ve terörden arananlar listesinde 'Turuncu' kategoride bulunan 'Azat Kendal' kod adındaki terörist Necati Utku Kiraz ve 1 teröristin, Diyarbakır'da eylem hazırlığı yaparken etkisiz hale getirildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Interpolün de kırmızı bültenle aradığı ve terörden arananlar listesinde 'Turuncu' kategoride bulunan 'Azat Kendal' kod ismindeki terörist Necati Utku Kiraz ve 1 teröristin, Diyarbakır'da eylem hazırlığındayken etkisiz hale getirildiği duyuruldu. Kiraz'ın, aralarında 2016 yılında Ankara Güvenpark'taki terör saldırısı da bulunan birçok eylemin faili olduğu açıklandı.

Bakanlıktan gerçekleştirilen yazılı açıklamaya göre; Emniyet İstihbarat Başkanlığı koordinesinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Lice-Daralan köyü kırsalı üzerinde 2 bölücü örgüt mensubunun eylem hazırlığı içerisinde olduğuna dair gelen bilgi üzerine çalışma başlattı. Çalışmalar kapsamında İHA ile teröristlerin görüntüsü alındı ve bölgeye J- İHA da yönlendirildi. Eren Abluka -21 operasyonu kapsamında Daralan köyü mevkiinde zırhlı araçlarla gerçekleştirilen operasyon sonucu teröristlerden biri etkisiz hale getirildi. Bölgeden kaçmaya çalışan, diğer bölücü örgüt mensubu da hava unsurları ve ATAK helikopteri desteğinde gerçekleştirilen operasyonla etkisiz hale getirildi.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYORDU

Etkisiz hale getirilen örgüt mensuplarından birinin kod adının 'Mazlum' olduğu belirlendi. Diğer terörist 'Azat Kendal' kod adlı Necati Utku Kiraz'ın ise Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı ve terörden arananlar listesinde 'Turuncu' kategoride yer aldığı belirlendi. Örgüt bünyesinde sözde özel kuvvetler içerisinde faaliyet gösteren teröristin 2016'da Ankara'nın Çankaya ilçesinde Güvenpark otobüs durakları önünde bomba yüklü aracın patlatılması sonucu 38 kişinin hayatını kaybettiği olay ile ilgili yürütülen adli soruşturmada adının geçtiği tespit edildi. Teröristin yine 2019'da Hezan Karakol Tepesine roket atılması eylemi ile 2021 yılında Bingöl- Genç ilçesinde Yolaçtı köyü bölgesinde görev yapan Fırat Aksa Elektrik İdaresine ait aracın geçişi sırasında yola tuzaklanan EYP'nin patlaması ile 2 vatandaşın hayatını kaybettiği saldırının faillerinden olduğu saptandı.

BAKAN SOYLU'DAN TEBRİK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da operasyonla ilgili Twitter'daki hesabından açıklama yaptı. Soylu, "Uzun zamandır peşindeydik. Emniyet İstihbarat ve Diyarbakır Emniyetinin başarılı operasyonuyla birlikte jandarmanın son vuruşu; birçok olayın faili, kırmızı bültenle aranan Turuncu kategorideki 'Azat Kendal' kod Necati Utku Kiraz ve 1 terörist etkisiz. Elinize sağlık kahramanlar" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07