Kuyumcu dolandırıcılığına dava açıldı

Farklı şehirlerde "Yeni iş yeri açacağız" diyerek, sahte külçe altın ve ayarı ile oynanmış hassas teraziler kullanarak alışveriş yaptıkları kuyumcu ve altın toptancılarını dolandırdıkları suçlamasıyla dava açıldı.

Gündem 15.07.2022, 15:17 İrem Durak
Kuyumcu dolandırıcılığına dava açıldı

Kuyumcu dolandırıcılığına dava açıldı

Farklı şehirlerde "Yeni iş yeri açacağız" diyerek, sahte külçe altın ve ayarı ile oynanmış hassas teraziler kullanarak alışveriş yaptıkları kuyumcu ve altın toptancılarını dolandırdıkları suçlamasıyla Mehmet Kaya, kardeşi Orhan Kaya, Erhan Çiftçi ve Özcan Türan ile ilgili dava açıldı.

Ankara Ulus'ta kuyumculuk yapmakta olan F.Ö., geçen sene kasım ayında kendilerinden alışveriş yapan başka bir kuyumcunun ödemede kullanmış olduğu 'takoz' şeklinde tabir edilen eritilmiş külçe altınlar sahte çıktığı gerekçesi ile şikayetçi oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, külçe altınları kuyumcuya getirmiş olan kişinin kimliği tespit edildi. Bu kişinin iletişim numarası mahkeme kararı ile teknik takip altına alındı. Yaklaşık 3 ay sürmüş olan takipten sonra kendisi de kuyumcu olan Mehmet Kaya'nın, Ankara'daki olayın hemen sonrasında Uşak'ta da bir toptancıyı dolandırdığı belirlendi. Savcılığın talimatıyla düzenlenen operasyonla Mehmet Kaya, kardeşi Orhan Kaya, Erhan Çiftçi, Özcan Türan, C.N. ve İ.E., gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Mehmet Kaya tutuklanırken, Orhan Kaya, Erhan Çiftçi ve Özcan Türan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. C.N. ve İ.E. hakkında ise savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. Mehmet Kaya da, avukatının tutukluluğa yaptığı itiraz sonrası soruşturma aşamasında adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

KÜLÇE ALTINLARIN KOPYASINI YAPMIŞ 

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma tamamlanarak 4 kişi hakkında, 2 olay yönünden iddianame düzenlendi. İddianamede, Mehmet Kaya'nın, Özcan Türan ile Ankara Ulus'ta kuyumcu dükkanı bulunan müşteki F.Ö.'ye Gölbaşı'nda dükkan açtığını söyleyerek, toplam 798 gram has altına tekabül eden ürün aldığı belirtildi. Bir gün 1 milyonluk ürün almak için geleceğini söyleyen Kaya'nın, F.Ö.'ye 'takoz' olarak tabir edilen 3 adet külçe altın teslim ettiği belirtildi. Kuyumcunun bir süre sonra külçelerin sahte olduğu anladığı, Mehmet Kaya'nın kuyumcu olması nedeniyle bakır karışımı ile elde ettiği sahte altınları gerçeklerine benzeterek aynısını kopyaladığı aktarıldı.

HASSAS TERAZİNİN AYARI İLE OYNAMIŞLAR

İddianamede Mehmet Kaya'nın 2'nci olayda, kardeşi Orhan Kaya ve ortağı olarak tanıttığı Erhan Çiftçi ile Uşak'ta kiraladıkları yerde sözde kuyumcu dükkanı açtıkları, İzmir ve çevre illerde kuyumculara altın veren bir firmada çalışan G.Ş.'ye ulaştıkları anlatıldı. Sözde iş yerine çağırdıkları G.Ş.'den aldıkları altını ayarı ile oynanmış hassas terazi ile tartarak alan ve ödeme yapan Kaya ve yanındakilerin o akşam Uşak'tan ayrıldıkları belirtildi. G.Ş'nin, yaklaşık 300 gram açığı olduğunu anlayıp, tekrar Uşak'a gittiğinde kuyumcunun kapalı olduğu, Mehmet Kaya'ya ulaşamayınca da dolandırıldığını anladığı belirtildi. 2 olayda da yer alan Mehmet Kaya'nın, 'serbest meslek sahibi kişilerin dolandırıcılığı' suçundan 6 yıldan 20 yıla kadar, tek olayda yer alan Orhan Kaya, Özcan Türan ve Erhan Çiftçi'nin ise aynı suçtan 3 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. İddianamede ayrıca bu kişiler hakkında başta Antalya ve Konya olmak üzere farklı illerde karıştıkları dolandırıcılık olayları ile ilgili farklı soruşturmalar yürütüldüğü de aktarıldı. İddianame, Ankara 3'ncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12