Orman yangınlarına yapılan müdahaledeki karışım nedir?

Orman yangınlarında havadan müdahale sırasında uçaklar ve helikopterler yere kırmızı renkli bir karışım atıyorlar.

Gündem 23.06.2022, 18:20 İrem Durak
Orman yangınlarına yapılan müdahaledeki karışım nedir?

Orman yangınlarına yapılan müdahaledeki karışım nedir?

Orman yangınlarında havadan müdahale sırasında uçaklar ve helikopterler yere kırmızı renkli bir karışım atıyorlar. Bu karışım tam olarak nedir, niçin kırmızı renktedir, ne işe yarıyor?

Yaz aylarının gelip havaların ısınması ile beraber canımızı yakan bir gündem de tekrardan kendini gösterdi; orman yangınları. Kısa süre içinde geniş alanlara yayılan ve hektarlarca alanı küle döndüren bu yangınlarda kurtarıcı rolü ise en etkili müdahale yöntemlerinden biri olan havadan müdahale oldu.

Havadan müdahalelere dair görüntülerde karşımızda dikkat çekici bir detay görünüyor; uçak ve helikopterlerin yangın bölgesine bırakmış olduğu kırmızı renkli bir karışım. Peki bu karışımın içinde ne var, niçin tercih ediliyor, rengi neden kırmızıdır?

Kırmızı karışım, yangın söndürmede kullanılan pek çok kimyasaldan biri

Yangın geciktiriciler olarak geçen gruba dahil olan bu kırmızı karışım, ağırlıklı olarak fosfat ve sülfat grubu kimyasallar ile sudan oluşuyor. Kırmızı rengini ise eklenen renklendirici bazı kimyasallardan alıyor.

Neden su yerine bu kimyasal karışım kullanılıyor?

Büyük çapta ve hızla yayılan yangınlarda, yangının daha geniş alanlara sıçraması engellemek, alevleri yavaşlatmak ve yoğunluğunu azaltmak için kimyasal karışımlar tercih ediliyor. Bu karışımlar en basit tanımıyla, ortaya çıkardıkları kimyasal reaksiyonlar ile atmosfere su buharı salıyor, ısıyı düşürüyor ve bir battaniye görevi görüp oksijen ile teması keserek yangının yayılmasının önüne geçiyor.

Peki neden kırmızı renk tercih ediliyor?

Bildiğiniz üzere yangınlara aynı anda hem karadan hem de havadan müdahale edilebiliyor. Ekiplerin hangi bölgeye müdahale edildiğini anlayabilmesi ve çalışmaların daha sistematik şekilde ilerleyebilmesi için kırmızı renk tercih ediliyor. Bu da ekiplere, o anda hangi bölgeye müdahale edildiği ile ilgili bilgi veriyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:29
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:21
Yatsı 22:01