Para ve finans uzmanını da dolandırdılar!

Tele-dolandırıcıların ağına takılan son kurbanlardan biri, Türkiye'de bulunan bir Japon bankasındaki yönetim kurulu üyesi Aysun Mercan oldu.

Gündem 25.05.2022, 20:45 İrem Durak
Para ve finans uzmanını da dolandırdılar!

Para ve finans uzmanını da dolandırdılar!

Tele-dolandırıcıların ağına takılan son kurbanlardan biri, Türkiye'de bulunan bir Japon bankasındaki yönetim kurulu üyesi Aysun Mercan oldu. 'Adınız FETÖ'ye karıştı' denerek Mercan'ı hedefe koyan sözde polisler, finans uzmanının Kadıköy'de bulunan dairesini de sattırarak 15 milyon TL'den fazla parasını çaldılar.

Ünlü sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı (65), Prof. Dr. Ahmet Demirel (79), eski devlet bakanı Azimet Köylüoğlu'nun (82) ardından tele dolandırıcıların son kurbanı 63 yaşındaki Aysun Mercan oldu.

Edinilen bilgiye göre, 28 Ocak'ta çalan telefona cevap veren Aysun Mercan'a kendisini Kadıköy Emniyeti'nde bulunan komiser diye tanıtan dolandırıcı, kimlik bilgilerinin FETÖ'nün eline geçtiğini, operasyonu gerçekleştirecek olan sözde savcının adını ve telefon numarasını verdi. Mercan'ın güvenini kazanmasının ardından banka hesaplarındaki paralarını talep etti.

Kendisine gönderilen IBAN bilgilerine önce 200 bin lira gönderen Aysun Mercan, ardından diğer bankalardaki 170 bin euro ve 150 bin doları da isteyen dolandırıcılar için bankaya gitti.

PAROLA 'KARTAL'

Parayı çeken Aysun Mercan, kendisini MİT mensubu olarak tanıtarak yanına gelen ve önceden belirlenen 'Kartal' parolasını kendisine söyleyen şebeke üyesine paraları teslim etti. Paraları göğsüne koyarak, Mercan'a eve gitmesini söyleyen sözde MİT'çi, olay yerinden hızlıca uzaklaştı.

EVİNİ BİLE SATTIRDILAR

Ertesi gün aynı numaradan yeniden aranan Mercan, operasyona dahil olduğunu zannederek talimatla yeni bir hat ve telefon aldı. Diğer bankadaki 100 bin euroyu daha sözde MİT mensubuna veren Aysun Mercan, günlerce telefonda tutuldu.

Durmak bilmeyen dolandırıcılar, Kadıköy'deki evinin satılması gerektiğini söyleyerek yaşlı kadına evini sattırana kadar 1 ay boyunca telefonla aradı. Evini yarım milyon dolara satan Aysun Mercan, sözde polislere bilgiyi verdiğinde ise, Fatih'e giderek eliyle tüm dolarları dolandırıcılara verdi.

'EVE GİT, HATTI KIR TALİMATLARIMIZI BEKLE'

Sözde polisin, 'Eve git, hattı kır. Talimatlarımızı bekle' talimatıyla ikametine giden yaşlı kadın, günlerce telefonu çalmayınca dolandırıldığını anladı. Polis merkezine giderek dolandırıcılardan şikayetçi olan Aysun Mercan'ın şikayeti sonrası soruşturma başlatıldı.

1982'de ODTÜ İşletme Bölümünden mezun olan, 1997'de Wales Üniversitesi'nde işletme alanında yüksek lisans yapan Aysun Mercan, pek çok banka ve büyük şirkette üst düzey görevlerde bulundu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07