“Siyanür sızıntısı” iddiası için Valilik açıklama yaptı

Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan bir maden işletmesi ile ilgili çevreyi kirlettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Gündem 25.06.2022, 18:20 İrem Durak
“Siyanür sızıntısı” iddiası için Valilik açıklama yaptı

Siyanür sızıntısı” iddiası için Valilik açıklama yaptı

Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan bir maden işletmesi ile ilgili çevreyi kirlettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Valilik; "Konunun jandarma tutanağı ile belirlendiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır" açıklaması geldi.

İlçenin Çöpler köyünde faaliyetini sürdüren bir altın madeni işletmesinin siyanür borusunda sızıntı olduğu yönünde gelen iddialar üzerine İliç Cumhuriyet Başsavcılığı çalışmalara başladı.

Başsavcılık, iddiaları araştırmak için TCK'nin "çevreye zarar verecek şekilde, atık ya da artıkların toprağa, suya veya havaya verilmesi" hükmünü içermekte olan 182'nci maddesinde düzenlenmiş olan "çevrenin taksirle kirletilmesi" suçundan soruşturma başlattı.

Jandarma ekipleri, soruşturma çerçevesinde işletmenin yer aldığı bölgede herhangi bir çevre kirliliği olup olmadığı ile ilgili inceleme yaptı.

- Valilik açıklaması

Valilikten yapılan açıklamada ise ilçedeki bir maden işletmesinde 21 Haziran'da gece saatlerinde Yığın Liç Sahası'na siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle yaklaşık 20 metreküp solüsyonunun aktığının belirlendiği aktarıldı.

Solüsyonla kontamine (radyoaktif maddelerin bir yere bulaşması) olan alanın hipoklorit kullanılarak nötralize (herhangi bir nesneyi hiçbir taraf tutmamaya itmek) edildiği, kontamine toprağın iş makineleri vasıtasıyla temizlenerek liç sahasına taşındığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, İzleme ve Denetim Daire Başkanı başkanlığında, il müdürlüğümüz teknik personellerince sahada gerekli inceleme ve değerlendirmeler yapılmış, yapılan tespitte bölgedeki mevsimsel akış gösteren hiçbir dereye akış olmadığı, Fırat Havzası'na gözlemsel olarak ulaşmadığı tespit edilmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş Lisanslı Çevre Laboratuvarı tarafından, müdürlüğümüz teknik personelleri gözetiminde, kirlendiği iddia edilen alanın 27 farklı noktasından numune alınmış olup ilgili laboratuvar tarafından analizleri gerçekleştirilecektir. Gerekli inceleme ve değerlendirme Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir."

- "Konunun jandarma tutanağıyla belirlendiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır"

Valilikten konuya ilişkin yapılan bir başka açıklamada ise bazı siyasilerin olaya ilişkin sosyal medyadan paylaşımda bulunduğu anlatılarak, şu ifadelere yer verildi:

"İliç ilçesinde incelemelerde bulunan bazı siyasilerimizin sosyal medya hesaplarında olay ile ilgili 'İliç'teki madenden sızan 20 ton siyanürün Fırat Nehri'ne karıştığı jandarma tutanaklarına geçmiş!...'' şeklinde paylaşımda bulunulduğu görülmüştür. Jandarma tarafından tutulan tutanağın incelenmesinde, tutanaklarda, paylaşımdaki şekliyle bir ifadenin olmadığı, Fırat Nehri'ne karıştığı iddiasının ise tutanakta hiç geçmediği anlaşılmış olup dolayısıyla konunun jandarma tutanağıyla belirlendiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır."

Açıklamada, konuyla ilgili inceleme ve çalışmaların hassasiyetle devam ettirildiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07