Sosyal Medya Düzenlemesi Mecliste

Türkiye'nin uzun bir süredir gündeminde bulunan sosyal medya düzenlemesinin meclise sunulduğu belirtildi.

Gündem 27.05.2022, 22:55 İrem Durak
Sosyal Medya Düzenlemesi Mecliste

Sosyal Medya Düzenlemesi Mecliste

Türkiye'nin uzun bir süredir gündeminde bulunan sosyal medya düzenlemesinin meclise sunulduğu belirtildi. Yasanın dezenformasyon ile mücadeleye ilişkin olacağı ve hapis cezasına kadar yaptırımlar içereceği belirtildi.

Türkiye’de zamandan beri sosyal medya düzenlemesi konusu gündemde yer alıyordu. Yapılan açıklamalarda yasanın Avrupa Birliği tarafından kabul edilen Dijital Hizmetler Yasası’na göre düzenleneceği belirtilmiş ve genel olarak dezenformasyonların önüne geçmek, platformların şeffaflığını yükseltmek gibi konuları içereceği açıklanmıştı.

Hapis cezasına kadar varacak olan yaptırımların uygulanması beklenen yasa ile alakalı olarak şimdi ise oldukça önemli bir gelişme meydana geldi. Gelen haberlere göre uzun zamandan bu yana gündemde yer alan düzenleme, bugün meclise sunuldu.

Açıklamalara göre yeni sosyal medya yasası, AK Parti ve MHP’nin ortak imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Dezenformasyonla mücadeleye ilişkin olduğu belirtilen yasa teklifinin, yanıltıcı haberlere yaptırım getirmeyi planladığı ve internet sitelerinin süreli yayınlara dahil edilmesini sağlamayı amaçlayacağı aktarıldı.

Bizim de sizlere aktardığımız üzere daha önce gelen açıklamalarda yasanın; gerçek hayatta yasa dışı olan şeyin internet ortamında da yasa dışı olmasını amaçlayacağı ifade edilmişti. Ayrıca internet haber sitelerinde çalışanların basın kartına sahip olabileceği de aktarılmıştı.

Bunun yanı sıra MHP’den Feti Yıldız da konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldız, halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak amacıyla ülkenin iç ve dış güvenliğini, kamu düzeni ve genel sağlığı bozmaya elverişli olacak şekilde gerçeğe aykırı olan bir bilgiyi alenen yaymanın suç olarak düzenleneceğini ve bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına neden olabileceğini belirtti.

Dezenformasyonun gerçek bilgiye ulaşma imkânını engellediği için bir tehdit hâline geldiğinin belirtildiği açıklamalarda ayrıca, internet haber sitesi çalışanlarının yazılı medyada çalışan basın mensupları ile eşit şartlara sahip olabileceği ve basın kartı alabileceği aktarıldı. Resmi ilan ve reklamların internet haber sitelerinde yayınlanabilmesinin önünün açıldığı; bu sayede sitelerin hem maddi olarak desteklenmesinin ve yayınlarını basın ahlakı kapsamında yapmasının amaçlanacağı kaydedildi.

Ek olarak sosyal ağ sağlayıcılarına çocuklara özgü ayrıştırılmış hizmet konusunda tedbir alma yükümlülüğü getirileceği de gelen açıklamalar arasında yer aldı.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59