Türkiye genelinde 110 bin kişi dolandırıldı!

Antalya, Yalova, Trabzon, İstanbul ve İzmit olmak üzere 5 farklı bölgede şubesi bulunan mücevher firmasının 110 bin kişiyi dolandırıp kayıplara karıştığı iddia edildi.

Gündem 07.06.2022, 19:45 İrem Durak
Türkiye genelinde 110 bin kişi dolandırıldı!

Türkiye genelinde 110 bin kişi dolandırıldı!

Antalya, Yalova, Trabzon, İstanbul ve İzmit olmak üzere 5 farklı bölgede şubesi bulunan mücevher firmasının 110 bin kişiyi dolandırıp kayıplara karıştığı iddia edildi. Binlerce kişinin parasını buhar eden şirket ile ilgili, yapılan şikâyetler sonrası haciz işlemi başlatılmış oldu.

Cancri Jewellery” ismini kullanarak geçtiğimiz sene açılan ve kısa süre içerisinde binlerce üye bulan firmanın adı dolandırıcılık iddiası ile gündemde.

Alının bilgilere göre; “Cancri Jewellery” isimli mücevher firmasının, Türkiye genelinde 110 bin kişiyi dolandırarak kayıplara karıştığı öne sürüldü. Firmanın şubelerinde haciz işlemi başlamış oldu.

Yüksek kâr getirmekte olan bir üretim varmış gibi göstererek yatırımcıları sisteme katmayı hedefleyen dolandırıcılık sisteminin son adresi bir mücevher firması Cancri Jewellery şirketi oldu.

İddialara göre yüksek kâr vaat edilmesine inanan binlerce kişinin parasını yok eden şirket hakkında, yapılan şikâyetler sonrası haciz işlemi başlatıldı.

2021 yılında Türkiye'de açılan ve Ukraynalı Dmytro Pavlenko'nun sahibi olduğu ileri sürülen şirket, kısa sürede 110 bin üyeye ulaştı.

5 İLDE ŞUBESİ BULUNUYOR

Antalya, Trabzon, Yalova, İstanbul ve İzmit olmak üzere 5 ilde şube açan firma, yaklaşık 1.5 ay önce ödemeleri durdurdu. Şubeler ise art arda kapandı. Davalar nedeniyle, şirketin Kocaeli İzmit ilçesindeki şubesine haciz işlemi başlatıldı.

Şirketin diğer illerde bulunan şubelerinde de haciz işlemi yapıldığı öğrenildi.

2021 yılında şehrin merkezlerinde bulunan 5 yıldızlı otellerde toplantı gerçekleştiren firma, iddialara göre bu sayede vatandaşın güvenini kazandı.

Daha sonra şubeler açarak güveni daha da sağlamlaştıran firma, yüksek kazanım garantisi ile para topladı.

Ramazan Bayramı öncesinde ödemeler durduruldu, bayram arifesinde ise şubeler kapandı.

ÇİFTLİK BANK: TOSUNCUK VAKASI

Kamuoyunda 'Tosuncuk' olarak bilinen Mehmet Aydın tarafından 2016 yılında kurulan Çiftlik Bank'ın merkezi Kuzey Kıbrıs'ta bulunmaktaydı.

İnternet üzerinden oynanan bir çiftlik oyununda satın alınan ve beslenen hayvanların Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde kurulan çiftliklerde üretim için kullanılacağı vadedilmişti.

Bu çiftliklerde üretildiği ileri sürülen ürünler de şirketin bayilerinde satılıyordu.

Mart 2018'de şirketin saadet zinciri prensibiyle çalıştığı ve suç örgütü olduğu iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında şirketin malvarlığına el kondu ve yetkilileri tutuklandı.

Şirketin kurucusu Mehmet Aydın'ın topladığı yaklaşık 511 milyon liralık para ile birlikte Uruguay'a kaçtığı öne sürüldü ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından hakkında birçok ülkede kırmızı bültenle yakalama kararı çıkarıldı.

1 Temmuz 2021 tarihinde Sao Paulo'da Türkiye Büyükelçiliği'ne teslim olmuştur.  3 Temmuz 2021 tarihinde talebi üzerinde Brezilya'da tutuklanmak istemeyen Mehmet Aydın'ın talebi kabul edildi.

Türkiye'ye sevkedildi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07