Uçak gemisinde iddia edilen asbest miktarı ile ilgili açıklama geldi

İzmir Aliağa'da sökümü yapılacak olan uçak gemisi ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

Gündem 19.07.2022, 19:15 İrem Durak
Uçak gemisinde iddia edilen asbest miktarı ile ilgili açıklama geldi

Uçak gemisinde iddia edilen asbest miktarı ile ilgili açıklama geldi

İzmir Aliağa'da sökümü yapılacak olan uçak gemisi ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Söküm işlemini üstlenen firma olan Sök Denizcilik, asbest ve radyasyon iddialarıyla alakalı olrak açıklama yaptı. Şirket, iddiaları kabul etmedi.

Birkaç günden bu yana Türkiye'nin gündemini meşgul eden "asbest yüklü gemi" ile alakalı yeni bir gelişme meydana geldi. Brezilya donanmasına ait olan uçak gemisi "NAe Sao Paulo" ile alakalı olarak yeni bir açıklama da gemiyi sökecek olan şirket, "Sök Denizcilik" tarafından geldi. Yapılan açıklamalarda, asbest iddiaları kabul edilmedi.

"Uluslararası akreditasyona sahip bağımsız denetim firmalarının gerçekleştirmiş olduğu birçok inceleme ve analizler sonucunda, asılsız bilgilere dayanarak Sao Paulo gemisi özelinde öne sürülen asbest oranlarının gerçeği yansıtmadığı belgelendirilmiş ve ülkemiz ile Brezilya yetkili kurumlarına gerekli belgeler, raporlar ve analizler sunulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunulan 4 Haziran 2021 tarihli, WO-16862-GG numaralı Atık Envanter raporu sonucu, Sao Paulo gemisi hakkında iddia edilen yüksek miktardaki asbest oranlarının asılsız olduğunu kanıtlamaktadır." ifadelerinin yer verildiği açıklamada, radyasyonla alakalı olarak da açıklamalar yapıldı.

"Geminin sökülmesinde, radyolojik anlamda bir sorun yok"

Sök Denizcilik, gemide radyolojik incelemenin gerçekleştirildiğini ve söküm esnasında radyasyon yayılma ihtimalinin olmadığını belirtti. Konuyla alakalı açıklama şu şekilde: "Türkiye Cumhuriyeti Nükleer Düzenleme Kurumu yönergeleri doğrultusundaki tüm incelemeler, uluslararası akreditasyona sahip ve Türkiye Cumhuriyeti Nükleer Düzenleme Kurumu onaylı bağımsız bir firma tarafından yerinde yapılmış olup, analiz ve raporlar 13 Ekim 2021 tarihli radyasyon ölçüm raporu ile Türkiye Cumhuriyeti Nükleer Düzenleme Kurumunun değerlendirilmesine sunulmuştur. Nükleer Düzenleme Kurumu, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra 25 Ekim 2021 tarihli verdiği görüş yazısı ile Sao Paulo gemisinin ülkemize getirilmesinde ve sökülmesinde radyolojik açıdan bir sakınca bulunmadığını değerlendirmiş olup, ilgili kurumlara bu görüşü yazılı olarak bildirmiştir. Sao Paulo gemisinin ülkemize varışı sonucunda yapılacak olan Radyasyon ve Atık Envanter incelemesi, geminin varışı öncesinde sunulmuş olan rapor ve analizlerin teyidi maksadıyla gerçekleşecek olup, gemi söküm tesislerine gelen tüm gemiler için geçerli olan ve Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı kontrolünde yapılan rutin bir uygulamadır."

Neler yaşanmıştı?

Geçtiğimiz günlerde patlak veren olay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın bu geminin sökümüne onay verdiğinin anlaşılmasıyla açığa çıktı. İddialara göre gemide hem doğal hayatı hem de insan sağlığını tehdit eden asbest bulunuyordu. Üstelik yine iddialara göre gemideki asbest miktarı 900 ton civarındaydı. Ayrıca yine sağlığa zararlı başka kimyasallar da gemide mevcuttu. Olayın sosyal medyada gündem olmasından sonra açıklama yapan Bakan Murat Kurum, gemideki asbest miktarının 9 ton olduğunu, bununla birlikte yapılacak her işlemin uluslararası prosedürlere göre gerçekleştirileceğini açıklamıştı. Yani Murat Kurum'a göre uçak gemisinin Türkiye'de sökülmesi, insan sağlığı ve doğal yaşam için hiçbir sorun teşkil etmiyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07