Yaşlı adamı ölecek hale gelene kadar bir evde tuttular, sonra servetini sattılar!

On milyonlarca lira serveti olan 78 yaşındaki Erdal Yenisoy bir çetenin eline düştü.

Gündem 06.06.2022, 20:52 İrem Durak
Yaşlı adamı ölecek hale gelene kadar bir evde tuttular, sonra servetini sattılar!

Yaşlı adamı ölecek hale gelene kadar bir evde tuttular, sonra servetini sattılar!

On milyonlarca lira serveti olan 78 yaşındaki Erdal Yenisoy bir çetenin eline düştü. Bir evde ölecek duruma gelene kadar hapsedildi. Hastanede öldüğünde de kimsesizler mezarlığına gömüldü. Çete ise arazileri satarak paraları harcamaya başladılar.

Evlenmeyen ve hiç çocuğu bulunmayan 78 yaşındaki Erdal Yenisoy, İsviçre'de çevre ve insan sağlığı ile ilgili yüksek lisans eğitimini yapmasının ardından 1976 senesinde Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde yaşamaya başladı.

O dönem köy olan ve sarp olması sebebiyle kimsenin yerleşmediği Faralya Mahallesinde araziler satın alan Yenisoy, yerli ve yabancı turistler için rehberlik, sağlıklı beslenme uzmanlığı, yoga ile enerji danışmanlığı gerçekleştirdi. 5 kuzeni haricinde herhangi bir akrabası olmayan Yenisoy, o akrabaları ile de Ankara'ya geldiği zamanlarda görüşme yaptı.

Yenisoy'un yakınlarına, geçen yıl Kasım ayında Fethiye Vergi Dairesinden Yenisoy'un varisleri olduğu için vergi borcu ödenmesi yapmaları konusunda bildirim geldi. Yenisoy'a uzun süredir ulaşamayan yakınları, yaptıkları araştırmada, Yenisoy'un 8 Mayıs 2021'de öldüğünü, kimsesizler mezarlığına defnedildiğini, 200 milyonluk arazisinin de bir vekaletname ile satıldığını öğrendi. Yenisoy'un Fethiye'deki bir bankadan açılan hesabında 10 milyon bulunduğu öğrenen yakınları asıl şoku, Yenisoy'un ölmeden bir gün önce yoğun bakımda yatarken, öldüğü gün ve sonrasında yapılan para transferlerini görünce yaşadı.

200 MİLYONLUK ARAZİ 20 MİLYONA SATILDI, HESABA 10 MİLYON GELDİ

Erdal Yenisoy'un yakınlarının yaşadığı şok bununla da kalmadı. Yenisoy'un Fethiye'de Faralya Mahallesindeki deniz kenarında bulunan yaklaşık 200 milyon değerindeki arazisinin tapuda değeri 20 milyon gösterilerek 21 Ocak 2021'de Yenisoy'un noterden vekalet aldığı anlaşılan Haydar Y. tarafından Necati E.'ye satışının yapıldığı görüldü. Necati E.'nin ise satıştan bir ay önce Ankara merkezli bir şirket kurduğu, tapunun bu şirket adına alındığı ortaya çıktı.

FAİZE YATIRDIKLARI PARADAN 1 MİLYON DAHA ÇALDILAR

Araştırmalara devam eden ailenin Erdal Yenisoy'un Ankara'da Aydınlar mahallesindeki bir eve getirilerek burada tutulduğu, Erdal Yenisoy adına değerli arazinin satışından önce bir bankada hesap açıldığı, Haydar Y.'nin bu hesaba arsanın satış bedeli kısmi ödeme açıklamasıyla 10 milyon lira gönderdiği belirlendi. Arsa satışının ardından vadeli hesaba geçirilen paradan Erdal Yenisoy ve yakınlarının irtibatı bulunmayan kişilere her ay internet bankacılığı üzerinden 1 milyon para havale edildiği, son olarak hesapta 9,5 milyon kaldığı görüldü.

KİMSESİZLER MEZARLIĞINA DEFNETMİŞLER

Erdal Yenisoy'un Ankara'da kim tarafından ve neden yerleştirildiği bilinmediği evden sahibi tespit edilemeyen bir cep telefonu tarafından 112 Acil yardım servisi aranılarak 7 Mayıs 2021'de Ankara Şehir Hastanesine "karın ağrısı ve mide bulantısı" şikayetiyle kaldırıldığı, Yenisoy'un hastaneye gittiği gün yoğun bakıma alındığı, bir gün sonra da Kovid-19 teşhisiyle hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Yakınları bu bilgiyi aldıktan sonra Yenisoy'un cenazesinin nerede olduğunu araştırdıklarında ise bir şok daha yaşadı.

Cenazenin kim tarafından nasıl götürüldüğü sır gibi kalırken, Yenisoy'un Ankara Şehir Hastanesinden alınarak Fethiye'de kimsesizler Mezarlığına defnedildiği ortaya çıktı.

ÖLDÜĞÜ GÜN VE SONRASINDA PARA TRANSFERİ YAPILMIŞ

Erdal Yenisoy'un hesaplarında yapılan incelemelerde, Ankara Şehir Hastanesi yoğun bakımına yatırıldığı gün hesabının internet şubesinden 250 bin lira, öldüğü gün 250 bin lira, öldükten sonra 2 gün sonra da 79 bin lira para transferi yapıldığı görüldü. Yenisoy'un kuzenleri Fethiye'ye gittiklerinde bir kişinin kendilerini arayarak Erdal Yenisoy'un arsalarının satışının nasıl yapıldığı, organize bir örgüt tarafından bütün mal varlığının bitirildiğini kendilerine anlatacağını ancak bunun karşılığında para vermeleri gerektiğini söyledi. Bu emlakçının da örgüt içerisinde bulunduğunu düşünen kuzenler, 16 kişi hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Tasarlayarak adam öldürme", "Kişiyi Hürriyetinden yoksun kılma", "Nitelikli dolandırıcılık" suçlarından suç duyurusunda bulundu.

"COVİD OLDUĞUMDA YANINA GİTTİM"

Erdal Yenisoy'un kardeşleri Fethiye'de yaptıkları araştırmaları Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptıkları suç duyurusunda detaylandırdı. Yenisoy'un ölmeden önce emlakçı Mustafa Ş. ile çok sık görüştüğünü öğrenen yakınları Mustafa Ş.'nin işyerine gidip yaşadıklarını şikayet dilekçesinde şöyle anlattı:

"Fethiye'de yaptığımız araştırmalara göre, Mustafa Ş.'nin son dönemlerde mal varlığı artmış. Mustafa Ş.'nin yanına gittiğimizde son derece telaşlı ve panik haldeydi. Mustafa Ş. bize, 'Erdal ağabeyin akrabalarının olduğunu bilmiyordum. Kendisini 15 yıldır tanıyorum. Bana arsasını satacağını söyledi. Ben Covid-19 olduğum dönem yanına birkaç kez gittim. Ankara'da bodrum katta bir evde yaşıyordu. Ev çok kötü olduğu için bir üst kata taşıdım. Hayatını kaybettiğini duyunca özel bir cenaze aracılığıyla Fethiye'ye getirdik. Fethiye Kimsesizler Mezarlığı 1770 nolu mezara defnettik" dedi.

Biz yakınları olarak Erdal Yenisoy'a Covid virüsünün sanıklar tarafından bilinçli bulaştırılarak ya da bulaştırılmasa da Covid olmasına rağmen tedavi ettirilmeden ölmesinin sağlanmaya çalışıldığını düşünüyoruz. Suç işlemek amacıyla kurulan bu örgütün çökertilmesini istiyoruz"

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:18
Güneş 05:14
Öğle 12:56
İkindi 16:54
Akşam 20:28
Yatsı 22:15