YSK seçime girebilecek partileri açıkladı! Bakın hangi parti listede yer almadı?

Yüksek Seçim Kurulu seçime katılma yeterliliği bulunan partileri duyurdu.

Gündem 11.05.2022, 22:49 İrem Durak
YSK seçime girebilecek partileri açıkladı! Bakın hangi parti listede yer almadı?

YSK seçime girebilecek partileri açıkladı! Bakın hangi parti listede yer almadı?

Yüksek Seçim Kurulu seçime katılma yeterliliği bulunan partileri duyurdu. Buna göre 24 olan seçime girme yeterliliğine sahip siyasi parti sayısı Memleket Partisi, Adalet Partisi ve Türkiye Değişim Partisi'nin eklenmesi ile birlikte 27'ye yükseldi. Ümit Özdağ'ın Genel Başkanı olduğu Zafer Partisi, YSK'nın gerekliliklerini yerine getirmediğinden ötürü listede yer almadı.

Türkiye 2023 seçimlerine doğru yol alırken yeni kurulan siyasi partiler de seçime girebilmek için YSK'nın istemiş olduğu gerekli koşulları yerine getirmeye çalışıyor. Mevzuata göre 41 şehirde teşkilatlanmalarını bitiren partilerin ayrıca büyük kongrelerini gerçekleştirmiş olmaları ve bunun üzerinden 6 ay geçmiş olması koşulu aranıyor.

YSK TEMSİLCİSİ SEÇİME GİREBİLECEK PARTİLERİ PAYLAŞTI

İYİ Parti Yüksek Seçim Kurulu temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, Twitter hesabından seçime girebilecek parti sayısını paylaştı. Öztürk, Adalet Partisi, Memleket Partisi ve Türkiye Değişim Partisi'nin seçimlere girebilme şartlarını yerine getirdiğini belirterek, "Seçime girme yeterliliğine sahip parti sayısı 27 ye yükseldi" dedi.

3 PARTİ DAHA SEÇİMLERE GİREBİLECEK

YSK'nın oy birliği ile aldığı kararlar sonrasında partilerin "seçime girme yeterliliği" konusunda karar veriliyor. Örgütlü il sayısı ve büyük kongre yapmak gibi şartları karşılayan partiler seçime girme yeterliliğine sahip oluyorlar. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yapılacak ilk seçimlerde seçime katılma yeterliliğine sahip 24 olan parti sayısını 27 olarak güncelledi. Adalet Partisi, Muharrem İnce'nin Genel Başkanı olduğu Memleket Partisi ve Mustafa Sarıgül'ün Türkiye Değişim Partisi listeye dahil oldu.

ZAFER PARTİSİ LİSTEDE YOK

Son dönemdeki çıkışlarıyla gündeme gelen Ümit Özdağ'ın genel başkanlığını yaptığı Zafer Partisi henüz seçimlere girebilecek yeterliliği sağlayamadı.

DODURGA'DA SEÇİM

Nüfusu sebebiyle 2014'te köy statüsüne geçirilen Çankırı'nın Dodurga beldesi, 8 yıl süren hukuk mücadelesi sonucunda tekrar belde statüsünü kazandı. Bu kararla Dodurga'da 26 Haziran'da Belde Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclis Üyeliği için seçim yapılması kararı verildi. Karar doğrultusunda, seçime girme hakkı bulunan 27 parti isterse Dodurga Belediye Başkanlığı için aday gösterebilecek.

İşte seçime girebilecek partilerin listesi:

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07