Ankara Kent Konseyi’nden sele karşı önlem

Ankara Kent Konseyi (AKK), Ankara Büyükşehir Belediyesinin desteği ile çevre ve doğaya duyarlı çalışmalara imza atmayı sürdürüyor.

Ankara 15.06.2022, 23:45 İrem Durak
Ankara Kent Konseyi’nden sele karşı önlem

Ankara Kent Konseyi’nden sele karşı önlem

Ankara Kent Konseyi (AKK), Ankara Büyükşehir Belediyesinin desteği ile çevre ve doğaya duyarlı çalışmalara imza atmayı sürdürüyor.

AKK Afet Risk Yönetimi Çalışma Grubunun koordinasyonu dahilinde; Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, AKK Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu ile Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi temsilcileri 16 Haziran 2022 tarihinde iklim değişikliğinin muhtemel etkileri ile sel felaketlerine karşı alınabilecek tedbirleri masaya yatıracak.

     Ankara Kent Konseyi (AKK), Başkent Ankara’da bin 800’e ulaşan bileşen sayısı ile çevre ve iklim ile ilgili farkındalık yaratmak ve vatandaşları bilinçlendirmek adına çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

    Gerçekleştirdiği çalıştaylar ve etkinlikler ile çevre ve iklim konusuna dikkat çekmeyi sürdüren AKK, 16 Haziran 2022 Perşembe günü saat 12.30’da Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda iklim değişikliğinin olası etkilerini değerlendirmek ve Başkent’te etkili olan aşırı yağışların ardından meydana gelen su taşkınları ile sel felaketine karşı alınabilecek önlemleri bileşenleriyle görüşecek.

BAŞKENT’İN ÜST VE ALTYAPISI MASAYA YATIRILACAK

    İklimsel farklılıklar sonucu gerçekleşen sağanaklardan sonra Ankara’da meydana gelen üst ve altyapı sorunlarının tüm ayrıntılarıyla masaya yatırılacağı toplantıda; iklim değişikliğinin bölgesel etkileri, aşırı yağışlar, sıcaklıkların dengesiz şekilde değişmesi, kentsel ve doğal alanlara yapılan kontrolsüz müdahaleler de değerlendirilecek.

    AKK Afet Risk Yönetimi Çalışma Grubu ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, AKK Kırsal Kalkınma Çalışma Grubu ile Başkent Ankara Çevre ve İklim Meclisi temsilcilerinin katılacağı toplantıda ayrıca Başkent’te geçmiş dönemlerdeki yanlış ve hatalı uygulamalar değerlendirilecek.

    İklimsel dengesizlikler doğrultusunda kısa dönemler içerisinde yaşanan ve yaşanabilecek afet ve felaketlere karşı önleyici tedbirlerin geliştirilmesi ve ortak çalışma ile toplumsal duyarlılık sağlamak için tavsiye kararları oluşturularak örnek bir rapor oluşturulması da planlanıyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07