Ankara Şehir Hastanesine ‘Anne Dostu Hastane’ Ödülü Geldi

Ankara Şehir Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen değerlendirmede "Anne Dostu Hastane" ödülünü almaya hak kazandı.

Ankara 11.08.2021, 12:57 İrem Durak
Ankara Şehir Hastanesine ‘Anne Dostu Hastane’ Ödülü Geldi

Ankara Şehir Hastanesine ‘Anne Dostu Hastane’ Ödülü Geldi

Ankara Şehir Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen değerlendirmede "Anne Dostu Hastane" ödülünü almaya hak kazandı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın, hastanede yapılan ödül takdim programında gerçekleştirdiği konuşmada, Kovid-19 salgını süreci içerisinde çalışmalarını başarıyla bitirerek "Anne Dostu Hastane" unvanı almaya hak kazanan Ankara Şehir Hastanesi'nin Koordinatör Başhekimi Operatör Doktor Aziz Ahmet Surel ve emeği geçenleri kutladı.

Seneler içinde hastanelerin doğumhanelerinin kalitesinin yükseltildiğine işaret eden Aydın, şehir hastanesinde de annelere en iyi koşulların sağlanmasına devam edileceğinden emin olduğunu belirtti.

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ahmet Zülfikar Akelma da Ankara'da 2016 yılında Polatlı Devlet Hastanesi ile Beypazarı Devlet Hastanesi, 2017 yılında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin "Anne Dostu Hastane" unvanı aldığını anımsattı.

Ankara'da bu unvanı alan dördüncü hastane olan Ankara Şehir Hastanesi'ni tebrik eden Akelma, "Bu sertifikasyon sürecinin sadece sertifika ile kalmaması gerekiyor. Bu süreç, yoğun bir eğitim dönemi ve hasta bakım felsefesinin değişimini gerektiriyor. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü olarak bu sürecin bundan sonra da devamını bekliyoruz." dedi.

Akelma, bu sürece katkı verenlere teşekkür etti.

Törende, Ankara Şehir Hastanesi'nin Koordinatör Başhekimi Surel ile Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin de konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Sağlık Bakan Yardımcısı Aydın, Surel ile Tekin'e "Anne Dostu Hastane" plaketi takdim etti.

"Anne Dostu Hastane" programı

"Anne Dostu Hastane" programı, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından 2010'da geliştirildi ve kriterleri belirlendi.

Program kapsamında, anne sağlığı ve doğum hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesine yönelik, doğumun ideal koşullarda tek kişilik odalarda, en az müdahale ile normal olarak gerçekleşmesinin sağlanması hedefleniyor.

Bakanlık tarafından yapılan değerlendirmede 100 tam puan alan Ankara Şehir Hastanesi Ankara'da 4'üncü, Türkiye'de 78'inci "Anne Dostu Hastane" oldu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:35
Güneş 05:21
Öğle 12:50
İkindi 16:45
Akşam 20:09
Yatsı 21:48