Ankara’da Hangi Hastaneler Pandemi Hastanesi?

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, acil olmayan ameliyatlar ile ilgili olan hastaneye yatışları durdurdu, boş olan yoğun bakım yataklarının hepsinin Covid-19 yoğun bakım yatağı olarak ayrılmasını talep etti.

Ankara 14.12.2020, 16:45 19.12.2020, 02:27 İrem Durak
Ankara’da Hangi Hastaneler Pandemi Hastanesi?

Ankara’da Hangi Hastaneler Pandemi Hastanesi?

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, acil olmayan ameliyatlar ile ilgili olan hastaneye yatışları durdurdu, boş olan yoğun bakım yataklarının hepsinin Covid-19 yoğun bakım yatağı olarak ayrılmasını talep etti.

Olunmayan Ameliyatlarla Hastaneye Yatışların Da Durdurulduğu Ortaya Çıktı

Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm başkanlığında hizmet başkanlarının da katılması ile 28 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmiş olan “Pandemi Değerlendirme Toplantısı"nda salgının boyutlarını sözler önüne seren çeşitli kararlar alındı. İl Sağlık Müdürü Gülüm’ün imzası ile sağlık kurumlarına gönderilmiş olan yazı ile toplantıda, “Boş yoğun bakım yataklarının tamamının Covid-19 yoğun bakım yatağı olarak ayrılması, elektif cerrahi vaka alımlarının ikinci bir talimata kadar durdurulması, hastanelerdeki klinik servis yatağı sayısının en az yüzde 50’sinin Covid yatağı olarak ayrılması ve elektif dahili yatışların ertelenmesi” karalarının alınmış olduğu açıklandı.

Yalnızca Yoğun Bakımda Yatanlar Sevk Edilecek

Yazıda, “İlçe Devlet Hastaneleri Covid hastalarının tedavisini bilim kurulunun algoritmaları yönünde kendileri yapacaktır. Sadece PCR (+) yoğun bakım hastaları ile PCR (-) ya da daha test sonucu çıkmamış ama CT (+) yoğun bakım hastalarını merkez hastanelerine sevk edecektir” şeklinde ifadelere yer verilmiştir.

Enfeksiyon Komiteleri'nden Uygunluk Yazısı

“Hastaneler için planlanmış olan Covid yataklarının izolasyonlarının uygunluğu için Hastane Enfeksiyon Kontrol Komiteleri’nin uygunluk yazısı istenecektir. Enfeksiyon Kontrol Komiteleri'nin sürece çok daha etkin olarak katılımları sağlanacaktır” şeklinde ifadeler kullanılan yazıda şunlar yer aldı:

“Meslek Hastalıkları Hastanesi mali olarak Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanacaktır. Covid Hastalarına bakan tıbbi ekibin dışında kalan tıbbi ekip Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevlendirilecek. Sadece Meslek Hastalıkları Hastanesi’ndeki meslek hastalıkları poliklinikleri görev yapmaya devam edecektir. Ancak bu polikliğine başvuran hastalardan hastaneye yatması gereken olursa Atatürk Göğüs (Sanatoryum) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatışı yapılacaktır. Meslek Hastalıkları Hastanesi’ndeki Toksikoloji, laboratuvarı bu hastalar için hizmet vermeye devam edecektir. Beytepe Murad Erdi Eker Devlet Hastanesi mali olarak Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanacaktır. Covid hastalarına bakan tıbbi ekibin dışında kalan tıbbi ekibin isteyenlerinin geçici görevleri il içerisinde yapılacaktır.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Temmuz 2024
İmsak 03:44
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:20
Yatsı 21:59