Ankara’da “Yeşil Eşitlik Eylem Planı” kapsamında kadınlara “Seracılık ve Bahçıvanlık” eğitimi

‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ bağlamında Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı iş birliği ile Ankaralı kadınlara “Seracılık ve Bahçıvanlık” eğitimi verilmeye başlandı.

Ankara 14.06.2022, 13:58 İrem Durak
Ankara’da “Yeşil Eşitlik Eylem Planı” kapsamında kadınlara “Seracılık ve Bahçıvanlık” eğitimi

Ankara’da “Yeşil Eşitlik Eylem Planı” kapsamında kadınlara “Seracılık ve Bahçıvanlık” eğitimi

‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ bağlamında Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi ile Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı iş birliği ile Ankaralı kadınlara “Seracılık ve Bahçıvanlık” eğitimi verilmeye başlandı. Kadın istihdamına katkıda bulunulması amaçlanan eğitimden, Ekim ayına kadar 100 kadının faydalanması planlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankaralı kadınları üretime teşvik etmek ve istihdam edilmesine fayda sağlamak için çalışmalarına devam ediyor.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan Kadın Danışma Merkezi ile Kadın Lokalleri'ne başvuruda bulunanlara yönelik yeni bir proje hayata geçirildi. Çevre Koruma Daire Başkanlığı iş birliği ile Ankaralı kadınlara 'Seracılık ve Bahçıvanlık Eğitimi' verilmeye başlandı.

HER AY TOPLAM 16 SAAT UYGULAMALI EĞİTİM

'Yerel Eşitlik Eylem Planı' kapsamında kadınlara her ay 5 gün süreyle toplam 16 saat uygulamalı eğitim verilecek.

Ekim ayına kadar sürecek eğitimin birinci kurunu tamamlayan kadınlara sertifikalarını veren ABB Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Serkan Yorgancılar, şu bilgileri verdi:

"Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında Başkentli kadınların istihdamını artırmak için bir projeyi daha başlattık. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı iş birliğinde seracılık ve bahçıvanlık eğitimi veriyoruz. Birinci kur eğitimde 22 kadını mezun ettik. 5 kur halinde devam edeceğiz ve yaklaşık 100 kadın bu projeden yararlanacak."

Gölbaşı Karaoğlan Tarım Kampüsü'nde gerçekleştirilen eğitime katılan kadınlar, seracılık ve bahçıvanlık konularında önemli bilgiler öğrendiklerini belirterek, şöyle konuştular:

-Havva Eroğlu: "Çiçeklerle ilgilendiğim için bu eğitime katıldım. Çok hoşuma gitti, Mansur Başkana çok teşekkür ediyoruz."

-Menşure Caner: "Çok memnun kaldım, çok eksiğimiz varmış onları da gördük ve öğrendik. Şimdi yaklaşımımız hem ağaçlara hem de çiçeklere çok farklı olacak. Teşekkür ediyorum."

-Suna Dinçer: "Çok güzel bilgiler edindik, meğer bilmediğimiz çok fazla konu varmış. Köyde ekip biçiyoruz ama bayağı bir yanlışımız varmış. Mansur Başkana bu imkanı bize sağladığı için çok teşekkür ediyoruz."

-Seher Altındağ: "Bitkiler nasıl yetiştirilir, ne yapılır çok bilmiyorduk. Bundan sonra gelecek nesillere de öğretmek için çok güzel ve önemli şeyler öğrendim."

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 22 Nisan 2024
İmsak 04:21
Güneş 05:54
Öğle 12:52
İkindi 16:38
Akşam 19:41
Yatsı 21:07