İnternetten verdiği siparişte telefon yerine kitap geldi!

Ankara'da ikamet eden Ahmet H. internetten akıllı telefon siparişi etti.

Ankara 19.05.2022, 23:59 İrem Durak
İnternetten verdiği siparişte telefon yerine kitap geldi!

İnternetten verdiği siparişte telefon yerine kitap geldi!

Ankara'da ikamet eden Ahmet H. internetten akıllı telefon siparişi etti. Bin 700 TL'ye telefonu kendine göndereceğini belirten Ahmet Eker, paranın bir kısmını almasının ardından mağdura cep telefonu yerine kitap geldi.

'Sahibinden.com' üstünden tanıştığı şahısla 'Samsung' marka bir ikinci el cep telefonu için anlaşma yapan Ahmet H. karşılıklı güveni sağlamasının ardından dolandırıcıya 500 TL kapora gönderdi. Kaporayı alan Ahmet Eker, mağdur Ahmet H.'ye cep telefonu yerine kargo ile kitap gönderdi.

'Paranın Sivas'taki bir banka şubesinde çekildiği ortaya çıktı'

Olayın ardından karşı tarafla iletişime geçmeye çalıştığını ancak karşılık alamayınca savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu belirten mağdur Ahmet H., "Birkaç gün bekledim bir hareket çıkmıyor ben de bunun üstüne savcılığa gittim o zaman Yozgat'ta ikamet etmekteydim. Savcılığa suç duyurusunda bulundum, gerekli incelemelerin yapılmasının ardından kişi ile ilgili bir iddianame hazırlandı ve bu kişinin hakkında da o kişinin aslında Sivaslı olduğu ve Kırşehir'i kullandığı belirlendi. Benim gönderdiğim parayı Sivas'tan bir banka şubesinden çektiği ortaya çıktı bunun üzerine iddianame hazırlandı ve ağır ceza mahkemesinde yargılandı" dedi.

'Mahkemeden sanığa 4 yıl hapis'

Mağdurun suç duyurusunun ardından durumu değerlendiren savcılık, tüm deliller eşliğinde sanık Ahmet Eker hakkında 'Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık' suçundan iddianame hazırladı. Yozgat Boğazlıyan Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan sanık, yargılamanın sonunda bu suçtan 4 yıl hapis ve bin 20 TL adli para cezasına çarptırılarak cezaevine gönderildi.

'Biz yaşadık bir başkası yaşamasın'

Hukuk sistemi olduğu sürece mağdurların çekinmeden gerekli işlemleri ve suç duyurusunu yapmaları gerektiğini belirten Ahmet H., "Ben belki bu mağdurlardan biriydim bu kişinin sonradan sabıkası olduğu ortaya çıktı ve benim şikayetçi olduğumdan kaynaklı da Çorum cezaevinde yatıyor. Dolayısıyla insanlarımızın bu konuda duyarlı olarak yaptığı, o içinde bulunduğu durumları izah edecek bir dilekçeyle savcılıklara müracaat etmesi halinde aslında birçok mağduriyetin önüne geçebileceğimiz kanaatindeyim. Belki bizim bu durumumuzu gören başka kardeşlerimize de örnek olması açısından bunun da bu şekilde duyurulması daha da iyi olacağı kanaatindeyim. Biz yaşadık bir başkası yaşamasın. Bu şekilde dolandırıcılık yapan kişiler de mutlaka hak ettiği cezayı alması gerektiği kanaatindeyim" diye konuştu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 20 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:29
Öğle 13:00
İkindi 16:55
Akşam 20:21
Yatsı 22:01