Dünyadaki yangınları takip edebileceğiniz platform: NASA Fire Map

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), dünyada meydana gelen orman yangınlarının uydular aracılığı ile eş zamanlı olarak izleyebileceği “FIRMS” isminde bir haritalama sistemi kurulmuş oldu.

Dünya 04.08.2021, 02:22 İrem Durak
Dünyadaki yangınları takip edebileceğiniz platform: NASA Fire Map

Dünyadaki yangınları takip edebileceğiniz platform: NASA Fire Map

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), dünyada meydana gelen orman yangınlarının uydular aracılığı ile eş zamanlı olarak izleyebileceği “FIRMS” isminde bir haritalama sistemi kurulmuş oldu. Haritada ABD’nin Minnesota eyaleti içerisinden Sibirya’daki orman yangınlarına kadar dünya üzerinde şimdiye kadar devam eden binlerce yangınla alakalı olarak veriler paylaşılıyor. Platformdan aynı zamanda Antalya, Osmaniye, Muğla, Mersin, Kayseri ve Adana’daki yangınlar da izlenebilecek.

DÜNYADA MEYDANA GELEN BİNLERCE ORMAN YANGINI EŞ ZAMANLI OLARAK TAKİP EDİLEBİLECEK

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), küresel ısınma ve insan eylemlerinin doğaya vermiş olduğu zararın ciddiyeti bir bütün şeklinde gözler önüne seren “FIRMS” isminde bir platform kurmuş oldu. Yangın Bilgilendirme ve Kaynak Yönetimi sistemi olarak faaliyet gösteren bu veri tabanı, uyduları kullanarak dünyanın dört bir yanındaki yangınları takip ediyor.

Harita, yeni başlayan, son 24 saatte meydana gelen ya da son bir haftada ortaya çıkan yangınlarla ilgili bilgi edinme imkanı sunuyor.

Haritada orman yangınlarının son 24 saatte özellikle, Kanada’nın güneyi ve ABD’nin kuzeyinde, Brezilya  Amazonlarında Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambia ve Angola gibi Afrika’nın güneyindeki ülkelerde, Rusya’nın Sibirya bölgesinde ve Avustralya kıyılarında yoğunlaştığı görülüyor.

6 KENTTE ALEVLERE MÜDAHALE SÜRÜYOR

Bununla birlikte, FIRMS aracılığıyla Türkiye’deki yangınları da takip etmek mümkün. Türkiye, son bir kaç gündür,  birçok noktada orman yangınlarıyla mücadele ediyor.

Aralarında Antalya, Adana, Mersin, Muğla, Osmaniye ve Kayseri’nin bulunduğu 6 kentte alevlere müdahale sürüyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:49
Güneş 05:34
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:16
Yatsı 21:54